Kina će u trgovinskom ratu sa SAD-om morati strateški pronalaziti sektore koje može gađati, budući da sveobuhvatni trgovinski rat ne može dobiti, istaknuo je u središnjem Dnevniku HRT-a prof. dr. sc. Kristijan Kotarski s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.
Prof. dr. sc. Kristijan Kotarski pojasnio je koja gospodarstva imaju prednost u trgovinskom ratu.
– U svakom slučaju, kada gledamo oblik globalne ekonomije, onda strukturnu prednost u svakom slučaju imaju države koje su generatori potražnje, odnosno one koje uvoze, rekao je.
Amerika već nekoliko godina radi na tome da pokuša lokalizirati dobar dio proizvodnje i izbalansirati globalizaciju koja je trenutačno neuravnotežena. S jedne strane imate države koje sustavno generiraju potražnju, to je SAD. Te države imaju deficit i to financiraju zaduženjem.
– S druge strane imate države poput Kine, Japana i Njemačke – one generiraju proizvodnju i ovise da dio te proizvodnje završi na tržištima država deficita.
Nakon toga, kako je istaknuo, “stječu devizne rezerve koje najčešće ulažu u američko financijsko tržište”.
“Postoje granice koliko daleko možete ići”
Ipak, upozorava, “postoje granice koliko daleko možete ići”.
– Moje istraživanje je pokazalo da je preko 46 posto ukupnih deficita u zadnjih 30 godina – generirala američka ekonomija. Trump je počeo trgovinski rat, Biden je nastavio protekcionističku politiku i pokušao vratiti proizvodnji, a nitko ne zna što će Trump sada raditi, kazao je.
– SAD pokušava ispraviti te neravnoteže, ali ključno je pitanje koliko će dobro Trump odigrati svoje karte. Hoće li jednako tretirati saveznike – EU i Kinu ili će pokušati sklopiti neki pakt s EU i dogovoriti se oko toga kako formirati zajednički blok protiv Kine, dodao je.
Peking, naglašava Kotarski, “ovisi o pristupu američkom tržištu, 15 posto izvoza Kine ide u SAD, a imaju i usporavanje gospodarstva”
– Stišću ih dosta veliki dugovi građevinara, korporativnog sektora i naravno – u tom kontekstu ovise o inozemnoj potražnji, pojasnio je.
-Kina sigurno neće eskalirati trgovinski rat do točke usijanja, jer može u ovom trenutku više izgubiti nego SAD, rekao je.
Dodao je “da će Kina sigurno odgovoriti jer bi u suprotnom ispala slaba u očima svojih građama”.
-Strateški će pokušati gađati neke sektore i proizvode. Najavili su zabranu izvoza galija i germanija, metala važnih za vojnu industriju, pojasnio je.
-Pokušat će vidjeti koliko je američki vojni sektor ovisan i koliko se može rekonfigurirati i naći neku alternativu, zaključio je Kotarski.
Foto: Hina