U Humu na Sutli, na granici sa Slovenijom, započelo je uklanjanje žilet žice duge gotovo 200 kilometara. Žica koja je dijelila hrvatsku i slovensku granicu, postavljena je 2015. godine od strane slovenske vojske, zbog straha od većeg priliva migranata.
Načelnik Huma na Sutli, Zvonko Jutriša, istaknuo je da je slovenska strana sada konačno prepoznala potrebu za uklanjanjem žice, koja je zarasla i onemogućavala održavanje korita rijeke Sutle, prenose 24 sata.
Uz pomoć slovenske Direkcije za vode i mehanizacije, proces čišćenja je u tijeku, a očekuje se i daljnja sanacija terena.
– Ovo je rezultat dugogodišnjih napora i dobre suradnje s općinom Rogatec i načelnikom Martinom Mikoličem. Sretni smo što konačno vidimo konkretne pomake – rekao je Jutriša za Zagorje International.
Načelnik Huma na Sutli naglasio je kako je skidanje žice rezultat dobrosusjedskih odnosa i kako je ta žica svakodnevno bola mještane u oči.
Podsjetimo, hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova na postavljanje te žilet-žice reagiralo upučivanjem više prosvjednih nota slovenskom veleposlanstvu u Zagrebu kojima je u više navrata zatraženo da Slovenija odmah ukloni protupravno postavljenu žilet-žicu s državnog područja RH i omogući slobodan prelazak granice na svim mjestima određenim sukladno Sporazumu o pograničnom prometu i suradnji.
Ministarstvo je u jednoj od tih nota sa žaljenjem podsjetilo da je slovenska žilet-žica, umjesto sredstva pomoću kojeg bi se slovenska država i njezino stanovništvo trebali zaštititi od nekontroliranog prelaženja granice i migrantske krize, kako to slovenski dužnosnici navode, bila i ostala prijetnja za život i sigurnost stanovnika Slovenije, Hrvatske i svih onih koji se u tom području zateknu te ugroza za životinje kojima je taj prostor prirodno stanište.
U jednoj prosvjednoj noti posebno je zatraženo i što hitnije uklanjanje dijelova žilet-žice s područja kojim prolazi rijeka Kupa gdje su zbog porasta vodostaja dijelovi žilet-žice nekontrolirano povučeni u riječni tok Kupe, postavši time iznimno opasni za život i sigurnost ljudi i životinja.
Ministarstvo je posebno tada upozorilo da su već prve jače kiše pokazale kako bujične planinske rijeke poput Kupe svojom silinom mogu povući postavljenu žilet-žicu u korito, te je razvidno da će ona u nadolazećem razdoblju uzrokovati niz problema.
Koliko je sve to skupa bilo apsurno pokazala je i činjenica da su slovenski seljaci i turistički djelatnici na slovenskoj strani Kupe tražili odštetu od svoje države zbog žilet-žice jer se nisu mogli baviti poljoprivredom, a ugrožena im je bila i turistička djelatnost.
Slovenci ni tada ni kasnije nisu reagirali. Žilet-žica je ostala. Sada je pak uklanjaju jer je izgubila svaki smisao i danas je još jedino podsjetnik na nedobrosusjedsku i zapravo lošu politiku.
Foto: Pixabay