Analitički izvještaj geopolitičkog odjela banke JP Morgan Chase ističe kako će Rusija i Ukrajina postići nesavršen dogovor do kraja drugog kvartala ove godine odnosno do kraja lipnja.
Tvrde da će dogovor dovesti do zamrzavanja trenutnog rata, ali ne i do sveobuhvatnog mirovnog sporazuma.
U izvještaju novoformiranog Centra za geopolitiku investicijske banke, povlače se paralele s drugim sukobima te se svakom od njih dodjeljuje postotak vjerojatnosti ostvarenja.
Niti jedan od tih scenarija ne pretpostavlja da će Ukrajina vratiti punu kontrolu nad teritorijima koje je Rusija okupirala kao što su Krim, Donjeck i Zaporoška oblast, između ostalog, kao ni da će se Ukrajina pridružiti NATO-u.
Prema analizi, vjerojatnost za najbolji i najgori scenarij koji su nazvani Južna Koreja i Bjelorusija – iznose svaki po 15 posto.
Po scenariju “Južna Koreja” u Ukrajini bi se stacionirale europske sigurnosne snage, a iz SAD-a bi stigla garancija u obliku obećanja o pomoći i obavještajnoj podršci. Time bi se osiguralo oko 80 posto Ukrajine, piše u analizi.
Nasuprot tog scenarija je onaj kojeg uspoređuju s “Bjelorusijom”, odnosno situacija u kojoj bi se SAD u potpunosti povukao iz Ukrajine ili čak promijenio stranu u sukobu, a Europe ne bi uspjela održati svoju razinu podrške.
“Rusija bi se čvrsto držala svojih maksimalističkih zahtjeva i zahtijevala potpunu kapitulaciju Ukrajine, pretvarajući zemlju u vazala Moskve. U tom scenariju, Rusija bi efektivno dobila rat, podijelila zapad i nepovratno preokrenula svjetski poredak uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata”, piše u izvješću, prenosi Dnevnik.hr.
Treći scenarij i ujedno onaj s najvećim postotkom vjerojatnosti je onaj nazvan po uzoru na bivšu Sovjetsku republiku – Gruziju. U ovom scenariju, europska i američka vojska ne bi bila stacionirana na ukrajinskom teritoriju, a izostala bi im i vojna podrška što bi dovelo do nastavka nestabilnosti. Time bi se usporile i težnje ukrajinskih političara za ulaskom u NATO i Europsku uniju.
Posljednji scenarij, nazvan “Izrael”, ima 20 posti šanse. U njemu bi Ukrajina i nakon zamrzavanja ratnog stanja nastavila primati snažnu i trajnu zapadnu vojnu i ekonomsku podršku, ali na njihovom teritoriju ne bi bilo značajnijeg prisustva stranih snaga.
U izvještaju stoji kako bi ovaj scenarij doveo do toga da se Ukrajina u jednom trenutku pretvori u vojnu tvrđavu te da nastavi s modernizacijom oružanih snaga. Međutim, rat bi im uvijek bio pred vratima.
Foto: Hina