Prema vladinom izvješću koje je Politico imao priliku vidjeti, ruske botovske mreže prouzročile su značajan skok u širenju dezinformacija na platformi X neposredno prije njemačkih izbora. Njemačko Ministarstvo vanjskih poslova ističe da je u srži ovih nastojanja utjecaja na njemačke birače operacija “Doppelgänger”, za koju se vjeruje da ima podršku Kremlja.
Ova kampanja vješto kombinira lažne vijesti i račune te AI-generirani sadržaj kako bi proširila netočne narative i potkopala povjerenje u zapadne institucije. Obavještajne službe diljem EU-a i SAD-a već su ranije uočile sofisticirane taktike Doppelgängera, čiji je cilj bio oslabiti potporu Ukrajini u ratu s Rusijom i pojačati pro-kremaljske poruke.
Sada je ova operacija preusmjerila svoju pažnju na njemačke izbore zakazane za 23. veljače. Prema izvorima, njemački su dužnosnici otkrili preko 100 pseudo-novinarskih web stranica koje su mjesecima tiho gomilale sadržaj, prenosi Večernji list.
“Ove platforme imaju sličnu strukturu i pune su generičkim, često AI-generiranim člancima,” izjavio je anonimno jedan dužnosnik za Politico, zbog osjetljivosti teme. “U strateškom trenutku, ubacuje se izmišljena priča koja se potom brzo širi putem društvenih mreža i influencera. Moramo pretpostaviti da su ove stranice pripremljene za aktivaciju uoči izbora za Bundestag.”
Ove prikrivene web stranice imitiraju legitimne medijske kuće i ostaju u stanju mirovanja do politički osjetljivog trenutka – poput izbora – kada počinju objavljivati lažne vijesti koje se munjevito šire kroz koordinirane mreže na društvenim platformama. Posljednjih godina, europske su vlasti optuživale Moskvu za uplitanje u niz izbornih procesa.
Češke i belgijske vlasti razotkrile su opsežnu mrežu utjecaja za koju tvrde da je širila pro-kremaljsku propagandu uoči prošlogodišnjih izbora za Europski parlament, dok su u prosincu rumunjski predsjednički izbori bili otkazani nakon upozorenja sigurnosnih službi o “agresivnim” hibridnim napadima iz Rusije.
Ovo pitanje posebno je delikatno u kontekstu njemačkih izbora, gdje stranka Alternative für Deutschland (AfD), poznata po naklonosti Rusiji i podršci Elona Muska, drži drugo mjesto u anketama javnog mnijenja. Web stranice povezane s Doppelgängerom ranije su klonirale ugledne medije poput Der Spiegela, tek suptilno mijenjajući nazive domena kako bi zavarale neoprezne čitatelje. Najočitiji znak eskalacije vidljiv je na Muskovoj platformi X, nekadašnjem Twitteru.
Izvješće koje je Politico analizirao ukazuje na nagli porast objava s lažnih računa, s aktivnošću koja je dosegla preko 3000 objava u jednom danu krajem siječnja. Tijekom većine studenog i prosinca, aktivnost je bila relativno niska, rijetko prelazeći 50 objava dnevno. No, početkom siječnja, koordinirane dezinformacijske objave počele su se pojavljivati znatno učestalije. Ova taktika “preopterećenja” – preplavljivanje društvenih mreža brzim valovima objava kako bi se stvorio privid viralnog širenja – karakteristična je za ruske kampanje dezinformiranja. Pitanje je iznimno osjetljivo u kontekstu njemačkih izbora, gdje stranka AFD, naklonjena Rusiji i koju podržava Elon Musk, drži drugo mjesto u anketama javnog mnijenja.
Sadržaj objava također prati jasan obrazac. Mnoge ciljaju na njemačku potporu Ukrajini, sugerirajući da Berlin stavlja prioritet na Kijev nauštrb vlastitih građana. Jedan primjer, zabilježen u izvješću, opisuje izmišljeni korupcijski skandal koji uključuje ministra gospodarstva Roberta Habecka i neimenovanog “ukrajinskog ministra kulture”.
Lažna priča je postavljena na dormantnu web stranicu krajem siječnja, a zatim je u roku od nekoliko sati amplificirana putem koordiniranih X računa, generirajući stotine retvitova u svega nekoliko minuta. Ovaj val izbornog uplitanja čini se uvelike automatiziranim, s lažnim računima koji objavljuju u preciznim vremenskim intervalima. Berlin intenzivira svoje napore u borbi protiv dezinformacija, dijeleći obavještajne podatke s međunarodnim partnerima i razmatrajući sankcije te javno razotkrivanje mreža koje stoje iza kampanje.
Foto: Hina