Ovo je donedavno bilo nezamislivo: Moćni automobilski brend ukida čak 7500 radnih mjesta

Ovo je donedavno bilo nezamislivo: Moćni automobilski brend ukida čak 7500 radnih mjesta

Volkswagenova podružnica Audi planira ukinuti ukupno do 7500 radnih mjesta u svojim njemačkim lokacijama do 2029. godine, objavila je tvrtka u ponedjeljak.

Tvrtka je navela kako budući sporazum tvrtke s Audijevim radničkim vijećem predviđa drastično smanjenje broja zaposlenih i milijarde dolara ulaganja u pogone u Njemačkoj, navodi Fenix magazin. Ovim potezom proizvođač automobila planira uštedjeti milijarde eura.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: VIDEO: Stjepo Bartulica: Izjava Mate Granića neće dobro sjesti Trumpu i to će sigurno imati određene posljedice

Izvršni direktor Audija Gernot Döllner na sastanku tvrtke u Ingolstadtu u ponedjeljak kazao je kako bi ukidanje radnih mjesta trebalo provesti na ‘društveno prihvatljiv način’ dok bi jamstvo zapošljavanja za preostale zaposlenike u pogonima u Ingolstadtu i Neckarsulmu bit će produženo do kraja 2033. godine

Kako bi osigurala dugoročnu budućnost svojih njemačkih tvornica, grupacija također namjerava uložiti velika sredstva. Do 2029. Audi planira uložiti ukupno osam milijardi eura u svoje dvije njemačke tvornice. Prodaja brenda lani je pala za dobrih dvanaest posto, osjetno više od prodaje Mercedes-Benza i BMW-a.

U utorak će grupa predstaviti svoje rezultate za 2024. godinu. Analitičari očekuju ozbiljne padove prodaje i zarade, pišu njemački mediji.

Podsjetimo, dok se SAD postupno povlači iz Europe, a Rusija prijeti, njemačko gospodarstvo doživljava velike promjene, piše u petak Politico. Gospodarstvo koje je bilo orijentirano na automobile, sada razmišlja o većoj proizvodnji tenkova.

Tržišna kapitalizacija proizvođača oružja Rheinmetall pretekla je u četvrtak automobilskog diva Volkswagen Grupu, što je znak njemačkog gospodarskog pomaka s automobila na obranu.

Rheinmetallova tržišna kapitalizacija – vrijednost kompanije s kojom se javno trguje – iznosila je 55,7 milijardi eura u 16 sati u četvrtak, u usporedbi s Volkswagenovih 54,4 milijarde eura.

Vrijednost Rheinmetalla se više nego utrostručila otkako je Donald Trump postao predsjednik SAD-a u siječnju, zajedno s onima mnogih drugih velikih europskih obrambenih kompanija, dok su njihovi konkurenti sa sjedištem u SAD-u vidjeli pad cijena dionica zbog rastuće zabrinutosti da bi Trumpova nepredvidiva politika mogla naštetiti američkom izvozu oružja, prenosi hrt.hr.

VW i Rheinmetall idu u različitim smjerovima. Proizvođač oružja ima koristi od porasta europske potrošnje za obranu dok se blok ponovno naoružava kako bi odvratio Rusiju, podržao Ukrajinu i osigurao svoju sigurnost usred straha da će se Trump povući s kontinenta, dok se Volkswagen bori s problemima uzrokovanim problemima u Kini, Trumpovim carinama i neravnim prijelazom na električna vozila.

Automobili su bili pokretač oporavka Njemačke nakon Drugog svjetskog rata, čineći je gospodarskom snagom EU-a a obrana je ostala u drugom planu, osobito nakon završetka Hladnog rata. Sada se njemačko gospodarstvo može osloniti na tenkove za rast.

– U Europi je započela era ponovnog naoružavanja koja će zahtijevati puno od svih nas, rekao je izvršni direktor Rheinmetall Armin Papperger u izjavi u srijedu objavljujući rekordnu zaradu tvrtke. 

– To nam također donosi Rheinmetallu izglede za rast u nadolazećim godinama koje nikada prije nismo iskusili, ustvrdio je.

Rheinmetall želi proizvoditi tenkove u VW-ovoj tvornici automobila

Kao jedan od znakova prijelaza, Volkswagen planira prekinuti proizvodnju u svojoj tvornici u Osnabrücku, a Papperger je u srijedu rekao da bi tvornica bila “vrlo prikladna” kao potencijalna tvornica tenkova.

– Jedna stvar je jasna: prije nego što izgradim novu tvornicu tenkova u Njemačkoj, svakako ćemo to pogledati, rekao je Papperger.

Dok su problemi automobilskog sektora dominirali javnim diskursom u mjesecima koji su prethodili njemačkim prijevremenim izborima u veljači, zabrinutost oko sigurnosti usmjerava pozornost – i financiranje – prema obrani.

Foto: Hina