Hrvatska je u 2024. godini zabilježila pogoršanje u borbi protiv korupcije, zauzevši 63. mjesto od 180 zemalja na svjetskoj ljestvici indeksa percepcije korupcije (CPI) s 47 bodova, što je pad za tri boda i šest mjesta u odnosu prema godini prije. Ovaj indeks, koji objavljuje Transparency International, pokazuje da Hrvatska znatno zaostaje za prosjekom Europske unije, koji iznosi 64 boda, a posebno za najtransparentnijim zemljama, poput Danske, čiji indeks percepcije korupcije iznosi 90 bodova, Finske 88 bodova i Singapura 84 boda.
Hrvatska je pri dnu ljestvice među članicama Europske unije i za prosjekom zaostaje 17 bodova, a lošije su samo Malta (46), Rumunjska (46), Bugarska (43) i Mađarska (41 bod). Usporedbe radi, susjedna Slovenija bilježi rast na 60 bodova, a Crna Gora (46), Kosovo (35), Srbija (35) i Bosna i Hercegovina (33) također su zabilježili loše rezultate.
Davorka Budimir, predsjednica Transparency Internationala Hrvatska, naglasila je važnost borbe protiv korupcije kao ključnog elementa za vladavinu prava i stabilnost institucija. “Indeks percepcije korupcije najcitiranije je globalno istraživanje o poziciji pojedine države koje mjeri dojam. Borba protiv korupcije podrazumijeva vladavinu prava te čvrste, neovisne i učinkovite institucije.
Dugotrajni postupci u razotkrivanju, procesuiranju i kažnjavanju korumpiranih zaustavljaju borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije znači izgradnju sustava u kojem će građani moći pošteno živjeti od svog rada, a političari neće koristiti svoju moć za uništavanje institucija koje bi trebale spriječiti zloupotrebe”, izjavila je Davorka Budimir, dodajući kako je važno da se tema korupcije ne koristi isključivo kao sredstvo političkih obračuna u izbornoj godini, piše Glas Slavonije.
Indeks mjeri percepciju korupcije u javnom sektoru, a temelji se na analizama stručnjaka i poslovnih lidera. Iako ne odražava stvarnu razinu korupcije, daje jasan uvid u percepciju problema i trendove u borbi protiv njega. Za Hrvatsku ovi su rezultati ozbiljan signal da su potrebne jače i odlučnije mjere kako bi se smanjila korupcija i poboljšala transparentnost vlasti.
I bosanskohercegovački ogranak organizacije Transparency International objavio je kako je, uz Bjelorusiju, Bosna i Hercegovina najkorumpiranija država u Europi, a istodobno bilježi sve lošije rezultate u usporedbi s ostalim državama zapadnog Balkana.
BiH je po indeksu percepcije korupcije (CPI) za prošlu godinu zaslužila ocjenu 33 na ljestvici od 0 do 100, gdje je najviša ocjena rezervirana za države u kojima nema korupcije, što znači da je zabilježen pad od boda u odnosu prema 2023. godini.
Smatraju da je na ovakav rejting znatno utjecalo urušavanje integriteta izbornog procesa jer ozbiljne optužbe za izborne prijevare prate već nekoliko izbornih ciklusa. Transparency International upozorava kako je BiH u rangu s diktaturama u kojima se vlast nikad nije mijenjala.
PRIVID DEMOKRACIJE
Ocjena je kako u BiH vlada tek privid demokracije, njezina vlast prolazi krizu legitimiteta dok se istodobno stalno pojačava pritisak na njezine kritičare. Ističu kako se to posebice manifestiralo u Republici Srpskoj napadima na civilno društvo i donošenjem represivnih zakona kojima je cilj suzbiti rad neovisnih medija i onemogućiti funkcioniranje udruga koje nisu pod kontrolom vlasti. Pravosuđe opisuju kao najslabiju kariku u strukturama BiH čije je stanje označeno “katastrofalnim”, pa stoga nema ni procesuiranja slučajeva korupcije.
Foto: Hina