Produbljuje se raskol između Trumpa i Muska: Nakon carina sada su na različitim stranama i oko NASA-e. Bliži li se razlaz

Produbljuje se raskol između Trumpa i Muska: Nakon carina sada su na različitim stranama i oko NASA-e. Bliži li se razlaz

Nakon tjedana nesigurnosti čini se da administracija Donalda Trumpa priprema drastično rezanje proračuna NASA-e, pokazuju preliminarni dokumenti prema kojima bi se sredstva svemirske agencije gotovo prepolovila.

Tjednima su znanstveni i kongresni odbori slali signale o smjeru u kojem se kreću planovi za NASA-u. No ono što je do sada bila tek neizravna najava sada poprima oblik sve ozbiljnijeg plana. The Washington Post izvijestio je da preliminarna verzija prijedloga proračuna predviđa smanjenje proračuna NASA-e sa 7,3 milijarde na 3,9 milijardi dolara.

“Ovakav rez bi doveo do drastičnih posljedica”

Nicky Fox, pomoćnica administratora NASA-e za znanost, izjavila je pred Odborom za znanost Zastupničkog doma 1. travnja da agencija još nije provela nijedan scenarij za slučaj prepolovljenog proračuna jer još uvijek nije vidjela službeni zahtjev proračuna za 2026. godinu. No neki su ga očito već vidjeli i sadržaj nije ohrabrujuć.

“Rezanje od 50 posto dovelo bi do prilično drastičnih odluka”, rekla je Fox prema izvještaju SpaceNewsa. I dok NASA-ini analitičari možda tek oštre olovke, iduće godine mogli bi ostati bez šiljila.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mile Kekin ima vilu na moru, bezobrazno skupu kuhinju, veliki stan u Zagrebu i zarađuje 7000 eura za jednu noć: A država mu plaća doprinose kao da je teška sirotinja

“Ovo je događaj na razini izumiranja znanosti u NASA-i”, rekao je Casey Dreier, šef svemirske politike Planetary Society grupe za zagovaranje svemira. “Bespotrebno prekida funkcionalne, produktivne znanstvene misije i otkazuje nove misije koje se trenutno grade, uzalud trošeći milijarde dolara poreznih obveznika u tom procesu.”

“Ovo nije ni učinkovito ni pametno planiranje proračuna”, dodao je.

Oštri komentari bivšeg šefa NASA-e

“Odvest će NASA-u u vrlo duboku provaliju ako nastave s ovakvim divljaštvom”, izjavio je za Washington Post bivši upravitelj NASA-e Bill Nelson.

Nelson je također tvrdio da predloženi proračun može nanijeti razoran udarac Trumpovom programu istraživanja svemira. I Trump i Musk više su puta obećavali da će odvesti astronaute na površinu Marsa, prenosi Index.hr.

“Ako nemilosrdno režete NASA-inu znanost, režete i cijeli naš program istraživanja, što će utjecati i na program ljudskog istraživanja svemira”, rekao je Nelson za američke novine.

Muskova zabrinutost

Elon Musk je izjavio da su izvješća o tome da bi prijedlog proračuna predsjednika Donalda Trumpa drastično smanjio financiranje NASA-ine znanosti “zabrinjavajuća”, što predstavlja najnoviji javni raskol između predsjednika i njegovog bliskog savjetnika.

“Ja sam veliki zagovornik znanosti, ali, nažalost, ne mogu sudjelovati u raspravama o proračunu NASA-e jer je SpaceX veliki ugovaratelj NASA-e”, dodao je.

NASA-ina glasnogovornica Bethany Stevens potvrdila je da je agencija zaprimila preliminarni dokument za fiskalnu godinu 2026. od Ureda za upravljanje i proračun (OMB) te da je započeo proces internih rasprava.

Dalekosežne posljedice za znanost

Ishod tih rasprava mogao bi imati dalekosežne posljedice. Smanjenje sredstava značilo bi obustavu brojnih tekućih i planiranih misija koje znanstvenicima omogućuju bolje razumijevanje svemira. NASA-ine misije omogućuju čovječanstvu da istražuje svijet izvan granica vlastite gravitacije, šireći vidike naše vrste u svemiru.

Osim toga, te misije pomažu odgovoriti na tri temeljna pitanja ljudskog postojanja: Odakle dolazimo, kamo idemo i jesmo li sami?

Prema pisanju Washington Posta, proračun za astrofiziku pao bi s 1,5 milijardi na manje od pola milijarde dolara. Izdaci za planetarnu znanost smanjili bi se s 2,7 na 1,9 milijardi, a sredstva za znanost o Zemlji prepolovila bi se – s otprilike 2,2 milijarde na nešto više od milijarde dolara. Osim teleskopa Hubble i Webb, nijedan drugi projekt teleskopa ne bi bio financiran, što predstavlja loše vijesti za Svemirski teleskop Roman, čije je lansiranje planirano već iduće godine.

Već sada vodeći znanstvenici iz područja svemirskih istraživanja opisuju ovaj proračunski dokument kao “izumiranje” za NASA-u – agenciju koja već gotovo 70 godina predvodi istraživanje svemira.

Kako piše Ars Technica, preliminarni dokument tek je prvi korak u izradi proračuna za fiskalnu godinu 2026., a sastavlja ga Ured za upravljanje i proračun u Bijeloj kući, kojim upravlja Russell Vought, dužnosnik čiji je, prema pisanju časopisa Nature, cilj od prvog dana bio “traumatično utjecati na znanstvenu zajednicu”.

DOGE već ranije srezao neke NASA-ine ugovore

Dokument nije iznenađenje. NASA je prošlog mjeseca, na zahtjev tzv. Ministarstva za učinkovitost vlade, već obustavila ugovore vrijedne gotovo pola milijarde dolara, no ovaj novi korak predstavlja prijelaz iz zabrinjavajuće mogućnosti u ozbiljnu stvarnost.

NASA je tradicionalno uživala dvostranačku potporu u Kongresu, vođenje svjetskih napora u svemirskom istraživanju i promicanje znanstvenih otkrića bile su ideje koje su podržavali i republikanci i demokrati. No aktualna administracija očito ima druge prioritete, sredstva usmjeriti dalje od istraživanja svemira, dalje od razumijevanja temeljnih zakona fizike i dalje od misterija koji nadilaze svakodnevni život.

Ostaje vidjeti hoće li Kongres uspjeti zaustaviti sustavno uništavanje najpoznatije američke znanstvene institucije.

Foto: Hina