Reagiralo Vijeće Europe: Nama susjedna država ne priznaje hrvatski kao manjinski jezik – traže promjenu

Reagiralo Vijeće Europe: Nama susjedna država ne priznaje hrvatski kao manjinski jezik – traže promjenu

Slovenija i dalje ne priznaje hrvatski kao manjinski jezik, upozorio je odbor stručnjaka Vijeća Europe u izvješću objavljenom u u srijedu, te predložio da ga, pored njemačkog i srpskog, prizna kao jezik nacionalne manjine koji se tradicionalno govori u zemlji.

Odbor stručnjaka za Europsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima VE također je naglasio potrebu da se u slovenskom društvu poveća svijest o tim jezicima, njihovoj povijesti i kulturi kao sastavnim dijelovima kulturnog nasljeđa Slovenije, u obrazovanju i masovnim medijima.

Odbor je priznao napore slovenskih vlasti da zaštite jezike koji se govore u njihovoj zemlji, gdje mađarski i talijanski i dalje uživaju relativno visoku razinu zaštite, pri čemu postoji mogućnost dvojezične nastave na slovenskom i mađarskom i na talijanskom na svim razinama obrazovanja izuzev sveučilišne, prenosi tportal.

Osim što Odbor predlaže priznavanje hrvatskog, njemačkog i srpskog kao manjinskih jezika, predlaže i nastavu iz romskog jezika i kulture na svim prikladnim razinama jer ne postoji redovita nastava na tom jeziku ili o njemu.

Prema popisu stanovništva iz 2002., u Sloveniji je živjelo oko 35.000 Hrvata. Registracijski popis stanovništva Republike Slovenije iz 2011. godine nije uključivao prikupljanje podataka o nacionalnosti i materinskom jeziku stanovnika.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković sa slovenskom je kolegicom Urškom Klakočar Zupančič krajem prošle godine razgovarao i o unapređenju položaja hrvatske manjine u Sloveniji i slovenske manjine u Hrvatskoj, pri čemu je Jandroković naglasio “određena ograničenja” slovenskog ustava koji samo dvije manjine smatra autohtonima, a to su Talijani i Mađari.

Foto: Hina