Kriza s meksičkim migrantima u SAD-u poprima sve dramatičnije razmjere nakon nedjeljnog incidenta na meksičkoj granici kada je oko 500 migranata pokušalo ilegalno prijeći američku granicu u Tijuani na sjeverozapadu Meksika. Američka granična policija zaustavila ih je korištenjem suzavca i privremeno zatvorila najprometniji granični prijelaz u San Diegu.
Američki predsjednik oštro je reagirao na vijest o najnovijem pokušaju ilegalnog prelaska granice i ponovno najavio da će zatvoriti 3200 kilometara duge granice s Meksikom. Pozvao je kongresnike da konačno odobre financiranje zida na granici a Meksiku poručio da treba vratiti migrante rekavši kako su mnogi od njih hladnokrvni kriminalci. Štoviše, zaprijetio je da će sljedećeg mjeseca doći do krize vlade ako Kongres ne osigura njegovo financiranje.
“Meksiko bi trebao vratiti migrante od kojih su mnogi hladnokrvni kriminalci u zemlje odakle su došli. Neka to učine zrakoplovima, autobusima, kako god žele, ali oni neće ući u SAD. Ako bude trebalo, trajno ćemo zatvoriti granicu. Kongres, plati zid!”, napisao je Trump na Twitteru. Migranti, koji pretežno dolaze iz Hondurasa bježeći od siromaštva, rekli su da će čekati u Tijuani sve dok im ne bude omogućeno da zatraže azil u SAD-u, unatoč sve oštrijim mjerama na američkoj granici.
U nedjelju su se sastali američki i meksički pregovarači kako bi se dogovorili na koji način će migrante iz Srednje Amerike zadržati u Meksiku, dok se ne saslušaju njihovi zahtjevi za azilom. Uobičajeno je da tražitelji azila izvijeste o svojoj namjeri došavši na američki granični prijelaz ili nakon ilegalnog prelaska granice.
Na pitanje kako komentira najave Donalda Trumpa o dizanju zida te jesu li njegove mjere protiv ilegalnih migranata poruka ostalim zemljama da se na sličan način štite od ilegalnih migranata, prof. dr. Anđelko Milardović iz Instituta za migracije i narodnosti kaže kako se i fenomen Trumpa i Brexita može povezati. “To je fenomenološki opis reakcija na krizu iz 2008. godine i upitnu neoliberalnu globalizaciju te krizu te iste globalizacije koja je proizvela nejednake učinke. Riječ je zapravo o krizi liberalne demokracije i odgovor na to je pojava Trumpa i Brexita”. Rezultat su žice na granicama, dizanje zidova i zatvaranje u nacionalne države.
Za politiku Hrvatske prema migrantima koja nije (još) dignula žicu i pozvala vojsku na granici poput Slovenije ili Mađarske, nego je “samo” pojačala kontrolu granice prema Srbiji i Bosni i Hercegovini Milardović kaže kako u našem slučaju treba “prije svega biti racionalan, ili radićevski rečeno, ne srljati kao guske u magli”.
U politici prema migrantima treba vidjeti kako se ponašaju Francuska i Njemačka, i nitko nas neće tjerati da prihvatimo ono što one neće prihvatiti, rekao je Milardović za Teleskop.hr. Naglašava kako Hrvatska treba voditi računa od socijalnoj kategorizaciji migrantske populacije, odnosno razlikovati tko su radni migranti, tko su prisilni migranti, tko su izbjeglice, a tko azilanti, a ne svoditi sve migrante pod jedan nazivnik. Migrante treba kategorizirati, to je sve definirano u sociologiji”, poručuje prof. dr. Anđelko Milardović.