Veliki dijelovi Španjolske i Portugala, uključujući Madrid i Lisabon, pogođeni su nestankom struje, a do problema je došlo i u Andori i Belgiji.
Španjolski operator elektroenergetske mreže Red Electrica priopćio je da surađuje s energetskim kompanijama na obnovi opskrbe električnom energijom.
Pogođeno sve više zemalja
Prema izvješćima španjolskih medija, dijelovi Francuske također su pogođeni, a nestanak struje zabilježen je i u Sevilli, Barceloni i Valenciji, javljaju BBC i Sky News.
Prijavljeno je i da su telefonske linije diljem zemlje bile u prekidu. Dijelovi madridske podzemne željeznice evakuirani su, a semafori u gradu ne rade, pišu lokalni mediji.
Tisuće putnika morale su biti evakuirane nakon što je zbog kvara i metro u Barceloni ostao bez struje, piše El Mundo, a nestanak struje doveo je i do zatvaranja gradskog tramvajskog sustava i onemogućio rad nekih semafora.
Uzrok je zasad nejasan
Građani Andore i dijelova Francuske koji graniče sa Španjolskom također su prijavili da su pogođeni nestankom struje, a prema posljednjim informacijama, daljnji su prekidi zabilježeni sve do Belgije, javlja Euronews.
Uzrok je još nejasan. Lokalni mediji pišu o problemima s europskom električnom mrežom na Pirinejskom poluotoku, a podsjećaju i na požar u jugozapadnoj Francuskoj, na planini Alaric, koji je oštetio dalekovod vrlo visokog napona između Perpignana i istočnog Narbonnea, prenosi Dnevnik.hr.
Prije nešto manje od godinu dana do nestanka struje i raspada elektroenergetskih sustava došlo je u Crnoj Gori i dijelovima BiH te Albanije i Hrvatske.
Dodajmo ovome kako predsjednik Vlade Andaluzije Juan Manuel Moreno kaže da je dobio informacije od centra za kibernetičku sigurnost. “Sve upućuje na to da ovakav nestanak struje može biti uzrokovan samo kibernetičkim napadom”, poručuje, iako, dodaje, do tog zaključka dolaze samo na temelju podataka koje imaju, piše EL PAIS.
“Vidjet ćemo koliko će ovo trajati jer agregati za proizvodnju struje imaju kapacitet za samo 24 sata”, rekao je Moreno.
Foto: Hina