Izvješće Wall Street Journala objavljeno kasno u četvrtak dodatno je stavilo pod povećalo odnos predsjednika Donalda Trumpa s pokojnim seksualnim prijestupnikom Jeffreyjem Epsteinom. Prema pisanju Journala, Epsteinova suradnica Ghislaine Maxwell zamolila je Trumpa i mnoge druge da napišu pisma za album povodom Epsteinovog 50. rođendana 2003. godine.
Jedno od tih pisama, koje je navodno potpisao Trump, sadržavalo je opscenu skicu nage žene i izmišljeni razgovor između Trumpa i Epsteina, navodi Journal. U tom razgovoru, dvojica muškaraca razmjenjuju misli o tome kako dijele neku vrstu tajnog znanja da „u životu postoji više od pukog posjedovanja svega“.
„Sretan rođendan – i neka svaki dan bude još jedna predivna tajna“, zaključuje Trump u tom izmišljenom razgovoru, prema navodima Journala. Predsjednik je zanijekao da je napisao pismo, te je u petak podnio tužbu za klevetu protiv izdavača Wall Street Journala i novinara koji su napisali priču.
„To nisam ja. To je lažna stvar. Lažna priča Wall Street Journala“, rekao je Trump za Journal ranije tog tjedna. „Nikada u životu nisam nacrtao sliku. Ne crtam slike žena.“ Trump je nakon objave priče na društvenim mrežama dodao: „To nisu moje riječi, ja tako ne govorim. Također, ne crtam.“
Nije bila tajna da su Trump i Epstein bili u dobrim odnosima prije nego što je Epstein sredinom 2000-ih optužen za podvođenje prostitutki. Postoji mnogo fotografija na kojima su zajedno. No, novo izvješće — uz Trumpove zahtjeve da njegovi pristaše prestanu istraživati pitanja vezana uz Epsteina nakon što njegova administracija nije ispunila obećanja o objavi informacija — ponovno je pobudilo interes javnosti, piše CNN.
Trump je sada donekle popustio pod pritiskom te je naložio Ministarstvu pravosuđa da zatraži skidanje oznake tajnosti sa „svih relevantnih svjedočenja pred Velikom porotom, uz odobrenje suda“. (Ministarstvo je to zatražilo u petak, no nije sigurno hoće li se nešto doista otkriti, niti kada, s obzirom na to da su iskazi pred velikom porotom obično povjerljivi. Osim toga, ti iskazi predstavljaju samo mali dio relevantnih informacija.)
Dakle, što znamo o odnosu Trumpa i Epsteina?
1. Koliko su bili bliski?
Postoje kontradiktorni signali. Trumpovi pokušaji da umanji njihov odnos samo su izazvali dodatna pitanja. Nakon Epsteinova uhićenja 2019. godine zbog trgovine maloljetnicama, Trump se distancirao:
„Poznavao sam ga kao i svi u Palm Beachu“, rekao je tada. „Bio je stalna pojava tamo. Posvađao sam se s njim davno. Mislim da nismo razgovarali 15 godina. Nisam bio njegov obožavatelj.“
Tu je izjavu ponovio još dvaput. Prema pisanju Washington Posta, dvojica muškaraca su se posvađala 2004. godine zbog nekretnine u Palm Beachu — dakle, prije nego što je Epstein zapao u ozbiljne pravne probleme.
Međutim, Trumpova tvrdnja da je njihov odnos bio površan osporena je njegovim ranijim izjavama i činjenicama.
Njihovo poznanstvo datira još iz 1980-ih. Trump je letio Epsteinovim avionima između Palm Beacha i New Yorka. Družili su se na svojim imanjima.
New York Times je izvijestio da je 1992. godine u Mar-a-Lagu održano natjecanje „djevojaka iz kalendara“ kojem su prisustvovali samo Trump i Epstein, prema organizatoru Georgeu Houraneyju.
Najpoznatiji je ipak Trumpov komentar iz 2002. za časopis New York, u kojem je rekao da je Epstein „sjajan tip“.
„S njim je jako zabavno“, rekao je. „Čak se priča da voli lijepe žene jednako kao i ja, a mnoge od njih su mlađe.“
Bivši Trumpov suradnik Sam Nunberg rekao je za Washington Post da je 2014. pitao Trumpa o vezi s Epsteinom, na što mu je ovaj rekao da su se davno udaljili.
Koliko su točno bili bliski — nije posve jasno.
Je li to bio samo povremeni kontakt bogatih i utjecajnih ljudi? Možda. Ali i ako Trump „nije bio obožavatelj“, davao je i druge sumnjive tvrdnje. Primjerice, u siječnju 2024. na društvenim mrežama je tvrdio: „Nikada nisam bio na Epsteinovom avionu…“, iako je zrakoplovna evidencija pokazala da je letio sedam puta tijekom 1990-ih.
Slično je 2019. tvrdio da ne poznaje princa Andrewa — usprkos brojnim zajedničkim fotografijama.
Trump često daje obmanjujuće izjave, a očito ima motiva da umanji bliskost s Epsteinom. No pretjerano umanjivanje samo izaziva dodatne sumnje.
2. Što s najnovijim demantijem Wall Street Journalove priče?
Nije jasno kakve će posljedice imati Journalova priča, iako su brojni MAGA aktivisti odmah stali u Trumpovu obranu.
Ideja da bi Trump 2003. godine napisao pismo za Epsteinov rođendan ne djeluje nevjerojatno, s obzirom na to da su tada bili u dobrim odnosima. Ni mogućnost da bi pismo bilo nepristojno ne iznenađuje — prisjetimo se snimke „Access Hollywood“.
No Trump i njegovi pristaše tvrde da to nije njegov stil.
Desničarska aktivistica Laura Loomer poručila je: „Svi koji poznaju predsjednika Trumpa znaju da on ne tipka pisma. Piše poruke velikim crnim flomasterom.“
Međutim, Trumpove tvrdnje da „ne crta“ su lako osporive. Njegova skica Manhattana prodana je 2017. na aukciji za više od 29.000 dolara. Postoji još jedna skica Empire State Buildinga iz 1990-ih, također prodana iste godine. U knjizi iz 2008. i sam priznaje da redovno donira potpisane crteže u humanitarne svrhe.
To ne dokazuje da je on autor pisma, ali postavlja pitanje: zašto lagati o nečemu što se lako može provjeriti?
Spominje se i mogućnost da Ghislaine Maxwell svjedoči pred Kongresom o ovome.
3. Nalazi li se Trump u Epsteinovim dosjeima?
Trumpovi pokušaji da umiri spekulacije samo su dodatno rasplamsali sumnje.
Znamo da je njegovo ime bilo u Epsteinovim evidencijama letova. Adresar iz 2009. sadržavao je 14 telefonskih brojeva povezanih s njim i njegovim osobljem. Tijekom pretrage Epsteinove vile 2005. pronađene su dvije poruke koje se odnose na pozive od Trumpa.
Samo to što se njegovo ime pojavljuje ne dokazuje krivnju, ali može imati političke posljedice — kao što pokazuje reakcija nakon objave članka.
Elon Musk je prošlog mjeseca tvrdio da je Trumpovo ime u Epsteinovim dosjeima i da je to razlog zašto dokumenti nisu objavljeni — no nije ponudio dokaze i kasnije je obrisao objavu.
Kad su ga novinari u utorak pitali je li mu državna odvjetnica Pam Bondi rekla da se njegovo ime nalazi u dosjeima, izbjegao je konkretan odgovor.
4. Što je Trump znao o Epsteinovim sklonostima?
Trumpov komentar iz 2002. da Epstein „voli mlađe žene“ potaknuo je teorije da je znao više nego što priznaje. Ipak, riječ je o nagađanjima. Spomenuo je „mlade žene“, ne maloljetnice.
Navodno je Trump zabranio Epsteinu pristup Mar-a-Lagu jer se neprimjereno ponašao prema zaposlenici, što se dogodilo godinama prije nego što je istraga postala javna.
Virginia Giuffre, žrtva Epsteina, izjavila je da je vrbovana dok je radila u Mar-a-Lagu 2000. godine.
Organizator natjecanja iz 1992. također tvrdi da je upozorio Trumpa na Epsteinovo ponašanje, a Trump mu je navodno odgovorio: „Ne bih stavio svoje ime na to ako bi moglo dovesti do skandala.“
Trump je bio kooperativan u istragama 2009. godine, prema odvjetniku žrtava, Bradu Edwardsu, koji kaže da nije ostavio dojam da je bio umiješan u bilo što nedolično.
5. Što je s Trumpovim čudnim komentarima o Maxwell 2020.?
Dok se 2019. distancirao od Epsteina, njegovi komentari o Maxwell 2020. bili su — blago rečeno — čudni.
„Želim joj sve najbolje, što god bilo“, rekao je Trump novinarima u srpnju 2020.
Nakon kritika, ponovio je isto i nekoliko tjedana kasnije. „Da, želim joj dobro. I vama bih poželio dobro. Sretno. Neka dokažu da je netko kriv.“
Čak i za predsjednika poznatog po neobičnim izjavama, ova se izjava isticala svojom neprimjerenošću.