Narativ kojim srbijanska vlast pokušava parirati valu prosvjeda predvođenog studentskim pokretom nazivajući ga “obojenom revolucijom”, a prosvjednike “ekstremistima”, “ruljom” i drugim pogrdnim imenima, sve češće potiče incidente i nasilje u javnom prostoru kojim se dodatno produbljuje višemjesečna kriza.
Posljednji slučaj je napad nožem na dekanicu Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović, na koju je nepoznata žena nasrnula nožem i ozlijedila joj ruku, prijeteći da će je zasuti i kiselinom tijekom prosvjeda “Pod povećalom znanosti”.
Jovanović je među prvim čelnicima fakulteta u Srbiji koji su podržali studentske zahtjeve u borbi protiv korupcije i za uređeno društvo, a njezin Filozofski fakultet je prvi u Nišu otvorio vrata za studente u blokadi, prenosi Glas Slavonije.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Braća Hrvatskog Zmaja ljutiti na “maćehu kulture” Ninu Koržinek Obuljen: Ona ne želi financirati naše projekte vezane uz krunidbu kralja Tomislava
Blokade fakulteta izravno je potaknulo upravo nasilje nakon što je na studente beogradskog Fakulteta dramskih umjetnosti, koji su šutnjom odavali počast poginulima u padu nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru u studenome, nasrnule pristaše i lokalni dužnosnici Srpske napredne stranke u općini Novi Beograd.
U nesreći je poginulo 15 pretežito mladih, a 19-godišnji mladić, 16. žrtva, preminuo je 21. ožujka. Blokade više od 60 fakulteta sva četiri državna sveučilišta u Srbiji u međuvremenu su prerasle u studentski pokret koji je dobio neočekivano veliku potporu javnosti – od akademske zajednice, prosvjetara, odvjetnika, sindikata i poljoprivrednika do brojnih udruga, pokreta i društvenih skupina.
U brojnim osudama napad nožem u Nišu ocijenjen je kao “posljedica kampanje” koju vode istaknuti dužnosnici i mediji bliski srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću izravno ciljajući na studente u blokadi i građane koji se pridružuju studentskim prosvjedima, a napose na oporbu, premda su se studenti kategorički distancirali od svih opcija u političkom korpusu.
PROPAO VUČIĆEV PROSVJEDNI SKUP
Vučić optužuje studentski pokret da je četveromjesečnim prosvjedima unazadio ekonomski napredak Srbije, usporio ekonomski rast, naplatu poreza, pokolebao inozemne investitore, zastrašio turiste koji zbog krize odustaju posjetiti Srbiju.
On također tvrdi da studentski prosvjedi i blokade izazivaju “gnjev pristojne Srbije” koji je sve veći i nije ga lako kontrolirati. Veliki prosvjedni skup na koji je pozvao svoje pristaše 28. ožujka u Beogradu najavljujući ga kao “najmasovniji u povijesti Srbije”, nije održan, a novi je najavio od 11. travnja.
Foto: Hina