Američki predsjednik Donald Trump rekao je da ne planira smijeniti predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella, ali želi niže kamatne stope, a te njegove izjave mogle bi smanjiti napetosti koje su se pojavile oko budućnosti čelnika američke središnje banke. “Ne kanim ga smijeniti”, rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu. “Htio bih da bude aktivniji u pogledu snižavanja kamatnih stopa”, dodao je. Ta je Trumpova izjava bila naznaka prvoga popuštanja nakon oštrih kritika koje je upućivao Powellu jer nije dodatno snizio kamatne stope otkako je Trump u siječnju ponovno preuzeo dužnost predsjednika.
Kritike su često pratile prijeteće izjave, poput onih prošloga tjedna u objavama na društvenim mrežama u kojima je napisao da “jedva čeka” Powelovu smjenu. Te su primjedbe izazvale strah na financijskom tržištu koje neovisnost Federalnih rezervi smatra temeljem svoje vjerodostojnosti na globalnoj financijskoj pozornici. No, dok se čini da su sada te prijetnje nestale, njegove kritike politici Federalnih rezervi prema kamatnim stopama ostaju jednako oštre. “Mislimo da je savršen trenutak za snižavanje stopa i voljeli bismo kada bi čelnik Federalnih rezervi uranio ili stigao na vrijeme, a ne zakasnio”, rekao je Trump.
Trump je signalizirao je potencijalni zaokret u svom trgovinskom ratu s Kinom, rekavši da će se visoke carine na kinesku robu “znatno smanjiti, ali neće biti nula”. Trumpove primjedbe, izrečene na događaju za vijesti u Bijeloj kući u utorak, čini se da označavaju retorički pad nakon tjedana oštrog držanja i odmazde milo za drago zbog kojih su carine Kini premašile nevjerojatnih 145%. “145% je vrlo visoko i neće biti tako visoko”, rekao je Trump u Ovalnom uredu. “Neće biti ni blizu tako visoke. Znatno će se smanjiti. Ali neće biti nula”, dodao je, prenosi Večernji list.
Trump je to komentirao upitan o primjedbama ministra financija Scotta Bessenta ranije tog dana da su visoke carinske stope između Sjedinjenih Država i Kine zapravo stavile embargo na trgovinu između gospodarstava. Bessent je na privatnoj investicijskoj konferenciji koju je organizirao JP Morgan Chase rekao da je trgovinski rat s Kinom neodrživ i da očekuje deeskalaciju bitke u vrlo bliskoj budućnosti, potvrdila je CNN-u osoba upoznata s tim pitanjem. Umjesto teškog prekida ili potpunog odvajanja između Sjedinjenih Država i Kine, Bessent je rekao ulagačima da je cilj ponovno uspostaviti trgovinsku ravnotežu, rekao je izvor za CNN.
Dva najveća svjetska gospodarstva nametnula su jedna drugoj rekordne carine u naglo eskalirajućoj borbi koja je uzburkala globalna tržišta, poremetila opskrbne lance i potaknula strahove od recesije. Do sada se Kina odbijala povući. Umjesto toga, uzvratio je podizanjem carina na američku robu na 125%, dodajući još američkih tvrtki na svoj popis kontrole izvoza i popis nepouzdanih subjekata, te ograničavajući izvoz kritičnih minerala koji se koriste u svemu, od iPhonea do raketnih sustava.
Peking je također pokušao utjecati na ključne američke industrije, ograničavajući broj holivudskih filmova koji se prikazuju u zemlji i vraćajući najmanje dva Boeingova zrakoplova namijenjena kineskim zračnim prijevoznicima u SAD.
Kroz sve to, Trump je inzistirao na tome da ima “vrlo dobar odnos” s kineskim čelnikom Xi Jinpingom dok je čekao da se kineski čelnik javi – i rekao je svom timu da SAD neće napraviti prvi korak, izvijestio je ranije CNN.