Na nekadašnjem otoku Panonskog mora sezona je počela. Iza Parka prirode Papuk je rekordna godina. Posjetilo ga je više od 90.000 ljudi. Najveći rast bilježi izletište Jankovac. Cijena ulaza je tri eura.
“Ljudi dolaze u obilazak Grofove poučne staze na kojoj mogu vidjeti atrakciju Parka šume Jankovac, 30-metarski slap, uživati u netaknutoj prirodi”, ispričao je Ivan Loner, čuvar prirode PP Papuk.
Sa stijenama starijim od 400 milijuna godina, Papuk je prvi hrvatski geopark i pod zaštitom je UNESCO-a, prenosi Dnevnik.hr.
Na nadmorskim visinama,ljubav ide i kroz želudac. Na meniju – gljive, šumarski grah i čobanac od divljači. Cijene su između šest i osam eura.
Rast broja posjetitelja pokrenuo je i rast u potpapučkim naseljima. Papuk je postao više od jednodnevnog izleta. Brojke su velike i u projektima. Na cesti prema Jankovcu niče novi posjetiteljski centar.
Stigao je i turistički vlak. Još samo da se na tržištu rada pojave potrebni vozači i turizam na Papuku može prebaciti u novu brzinu.
Dodajmo ovome informacije koje stoje na službenim stranicama tog neodoljivog područja, govore gdje se nalazi i kako doći do njega.
Napominju, kako su glavno obilježje istočnog dijela Hrvatske – Slavonije – nizinske ravnice s velikim kultiviranim područjima. Iz te ravnice koja je nekad bila dno Panonskog mora izdižu se planine na gotovo tisuću metara nadmorske visine. Jedna od tih planina je i Papuk – najljepša planina Slavonije.
Park prirode Papuk obuhvaća prostorno najveći dio planine Papuk, te djelomično Krndije generalnog pružanja SZ-JI. Prostire se na površini od 336 km2 (33 600 ha), a nalazi se administrativno na području dviju županija, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske. Općine i gradovi koje se nalaze na području Parka prirode Papuk su: Kaptol, Velika, Brestovac i grad Kutjevo (Požeško-slavonska županija), te općine Voćin, Čačinci i grad Orahovica (Virovitičko-podravska županija).
Da bi ste došli u posjet Parku prirode Papuk ponuđeno Vam je više opcija prijevoza te više karakterističnih ulaza u park. U posjet Parku prirode Papuk možete doći automobilom, autobusom, kamperom, motociklom, biciklom ili pješice.
Na sjevernoj strani postoje tri važnija ulaza u Park prirode: Voćin, Slatinski Drenovac i Orahovica. Na području Virovitičko-podravske županije postavljena je smeđa signalizacija duž Podravske magistrale koja posjetitelje usmjerava prema navedenim ulazima.
Na južnoj strani Parka najznačajniji ulaz nalazi se u mjestu Velika. Posjetitelji koji dolaze automobilom autocestom Ivanja Reka-Lipovac iz smjera Zagreba izlaze na izlazu Nova Gradiška, odakle preko Požege dolaze u Veliku. Posjetitelji koji dolaze autocestom iz pravca Vinkovaca izlaze na izlazu Lužani, odakle preko Pleternice dolaze u Veliku.
Foto: Wikipedia