Načelnik Općine Slivno Smiljan Mustapić: Otvaranje Pelješkog mosta vraća optimizam našim ljudima

Načelnik Općine Slivno Smiljan Mustapić: Otvaranje Pelješkog mosta vraća optimizam našim ljudima

Smiljan Mustapić, načelnik općine Slivno, govori o ovogodišnjoj turističkoj sezoni i što za ovaj kraj “gdje Neretva ljubi more” znači dovršetak Pelješkog mosta.

Kako ocjenjujete ovogodišnju turističku sezonu?

U odnosu na okolnosti uzrokovane pandemijom Covid 19 sa ovom turističkom sezonom možemo biti zadovoljni. Svi skupa smo bili malo skeptični i bojali smo se loše sezone.

Kroz lipanj mjesec i negdje do 10. srpnja nije bilo baš obećavajuće, međutim od početka drugog tjedna u srpnju pa sve do kraja rujna rezultati su bili izuzetno dobri i premašili su očekivanja i najoptimističkih prognoza za ovu godinu.

Koliko je bolja u odnosu na 2020. i kakva je u usporedbi s rekordnom 2019. godinom?

Ove godine je ostvareno 186.860 noćenja što je 42% više noćenja u odnosu na 2020.godinu.

Smiljan Mustapić

Iz kojih zemalja dolazi najviše turista?

Najviše turista je bilo iz: Poljske, BiH, Češke, Njemačke, Slovenije…, to su tradicionalno najčešći gosti na našem području.

Kako će biti sljedeće godine s obzirom na to da se otvara Pelješki most.

U 2022.godini nadamo se još boljoj epidemiološkoj situaciji, te uoči same sezone planira se otvaranje Pelješkog mosta, infrastrukturno važnog a ujedno i atraktivnog objekta. Kao što vidimo na samom terenu ljudima se vraća optimizam, što je vidljivo i kroz nova ulaganja i proširenje smještajnih kapaciteta . Sve to skupa daje nam za pravo očekivati da možemo dostići ako ne i prestići rezultate iz rekordne 2019 sezone.

Što za vašu općinu i cijelu regiju znači otvaranje mosta?

Otvaranje mosta puno znači za našu Općinu i Županiju, na taj način smanjuju se prometne gužve, koje su bile gotovo svakodnevno tijekom glavne turističke sezone, zbog kilometarskih kolona na granici. Bolja povezanost sa ostalim dijelovima naše županije, prije svega sa Dubrovnikom, Pelješcem i otocima. Turisti će lakše na izlete po okolnim mjestima, a ujedno očekujemo značajan broj izleta sa Dubrovačkog područja kojeg su do sada turističke agencije i sami invidualni gosti izbjegavali zbog prevelikog čekanja na granici budući da su u dolasku-povratku s puta morali 4 puta prelaziti granici, obično čekajući u koloni.

U svakom slučaju izgradnjom mosta osim spajanja Hrvatskog teritorija što je naprosto nemjerljivo, povezuje se i prostor naše županije, te očekujemo rast svih grana gospodarstva a posebno turizma.

Zašto turisti biraju općinu Slivno. Koji su vaši glavni turistički aduti?

Općinu Slivno turisti biraju iz više razloga: odličan geografski položaj, tu su prekrasna turistička mjesta, plaže, mir i očuvana priroda, dobra gastronomska i enološka ponuda, ljubazni domaćini…

Idealna mjesta za odmor posebno za obiteljski turizam.

Čime se ljudi još bave u vašemu kraju. Znamo da je jaka poljoprivreda.

Ljudi se, osim poljoprivredom i turizmom, bave i ribarstvom. Stanovnici naše općine, u prošlosti su uglavnom živjeli od poljoprivrede i ribarstva, dok zadnjih godina turizam doživljava procvat i postaje gotovo glavna djelatnost ovdašnjeg stanovništva. Iz godine u godinu, sve je više novih turističkih kapaciteta i to visoke kategorije. Osim u primorskim mjestima, novi turistički objekti niču i u ruralnim dijelovima općine ( prekrasne moderne vile sa bazenima).