Znamo da je važno vježbati naše tijelo kako bismo ostali u formi, snažno i zdravo, ali naš mozak također treba vježbu kako bi spriječio kognitivni pad i ostao bistar.
“Možemo pomoći našim mozgovima da razviju nove i alternativne neuronske putove za prikupljanje, organiziranje i održavanje informacija, kao i za stvaranje novih sjećanja”, kaže liječnik obiteljske medicine dr. Robert Danoff, piše N1.
Ponavljanje i ponavljanje
Ponavljanje je jedna od najučinkovitijih metoda za poboljšanje pamćenja, tvrde stručnjaci.
“Kada se želite sjetiti nečega što ste upravo čuli, pročitali ili o čemu ste razmišljali, ponovite to naglas ili zapišite”, savjetuje Harvard Health.
“Na taj način jačate sjećanje ili vezu. Na primjer, ako vam je upravo rečeno nečije ime, upotrijebite ga kada razgovarate s njim ili njom: “Ivane, gdje si upoznao Mariju?” Ako neku svoju stvar stavite negdje drugdje osim na uobičajeno mjesto, recite reci sebi naglas što ste učinili. I nemojte se ustručavati tražiti da se informacije ponove.”
Razmaci između ponavljanja
Važan je način na koji koristite ponavljanje, jer je bolje razmaknuti ga, prenosi Best Life.
“Najbolje je ne ponavljati nešto mnogo puta u kratkom vremenskom razdoblju, kao da se trpate za ispit”, kaže Harvard Health. “Umjesto toga, ponovno učite bitne stvari nakon sve dužih vremenskih razdoblja — jednom na sat, zatim svakih nekoliko sati, zatim svaki dan. Razdvajanje razdoblja učenja posebno je vrijedno kada pokušavate svladati komplicirane informacije, poput pojedinosti o novom radnom zadatku.”
Učenje nikad ne prestaje
Učenje novih stvari održava mozak oštrim i pomaže u poboljšanju pamćenja. “Istraživanje pokazuje da učenje drugog (ili trećeg) jezika poboljšava pamćenje”, kaže dr. Lenny Cohen.
“Zapravo, dvojezični ili višejezični ljudi stalno postižu bolje rezultate na testovima pamćenja od onih koji uče jedan jezik jer učenje jezika poboljšava neuroplastičnost u vašem mozgu. Također možete održati svoj um aktivnim i znatiželjnim. Potražite nova znanja i iskustva pohađanjem predavanja, radionica ili online predavanja kako biste naučili nove vještine i zauzeli svoj um.”
Prijatelji
Provođenje vremena s prijateljima i obitelji ključno je za održavanje snažne memorije. “Održavanje društvenih veza također podupire vaše kognitivno zdravlje i štiti vaše pamćenje”, kaže dr. Cohen. Uključite se u smislene razgovore, sudjelujte u društvenim aktivnostima i provedite vrijeme s voljenima.
Fizička aktivnost
Jedan od najvažnijih čimbenika za prevenciju kognitivnog pada je redovita tjelovježba. “Kognitivni pad dvaput je češći kod odraslih u dobi od 45 godina ili starijih koji ne vježbaju nego kod odraslih koji redovito vježbaju”, kaže dr. Cohen. “Tjelesna aktivnost povećava dotok krvi u cijelo tijelo, uključujući i mozak. Ciljajte na kombinaciju aerobnih vježbi i vježbi snage u trajanju od najmanje 150 minuta tjedno.”
Foti: Pixabay