Mnogi od nas ne mogu zamisliti početak dana bez šalice kave, a nova znanstvena istraživanja potvrđuju da je ta navika izuzetno korisna za zdravlje. Nedavna studija objavljena u European Heart Journal donosi revolucionarna otkrića o važnosti ne samo količine, već i vremena konzumacije kave.
Zašto je jutarnja kava najbolji izbor?
Znanstvenici sa sveučilišta Harvard i Tulane svojim su istraživanjem dokazali iznimnu važnost jutarnje konzumacije kave. Njihovi rezultati pokazuju da osobe koje kavu piju isključivo u jutarnjim satima imaju značajno bolje zdravstvene ishode od onih koji je konzumiraju tijekom cijelog dana. Istraživanje je pokazalo da je kod jutarnjih konzumenata kave vjerojatnost prijevremene smrti manja za 16 posto, dok je rizik od kardiovaskularnih bolesti smanjen za čak 31 posto. Najbolji učinci primijećeni su kod osoba koje konzumiraju dvije do tri šalice kave tijekom jutra, prenosi Slobodna Dalmacija.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Potrošačka platforma “Halo, inspektore” poziva građane: Tjedan dana nemojte kupovati u Lidlu, DM-u i Eurospinu. I nemojte kupovati ove proizvode
Ključne zdravstvene dobrobiti kave:
Poboljšanje kognitivnih funkcija
Kofein koji se nalazi u kavi djeluje tako da blokira adenozin, što rezultira povećanim oslobađanjem dopamina i norepinefrina. Ovaj proces dovodi do značajnog poboljšanja koncentracije, unapređenja sposobnosti pamćenja, pozitivnijeg raspoloženja i povećane razine budnosti tijekom dana.
Metabolički učinci
Redovita konzumacija kave pokazala je značajan utjecaj na metabolizam. Znanstvena istraživanja potvrđuju da kava ubrzava metaboličke procese, potiče učinkovitije sagorijevanje masnih kiselina te pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine. Dodatno, sportaši koji konzumiraju kavu bilježe bolje rezultate u svojim aktivnostima.
Prevencija bolesti
Dugogodišnja znanstvena istraživanja pokazala su da redovita konzumacija kave ima značajan preventivni učinak na razvoj brojnih ozbiljnih bolesti. Među njima se posebno ističe smanjen rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, Alzheimerove bolesti, Parkinsonove bolesti te različitih bolesti jetre, uključujući cirozu i rak. Također, primijećena je značajna povezanost između konzumacije kave i smanjenog rizika od razvoja depresije.
Optimalno vrijeme i količina:
Idealno vrijeme za prvu kavu
Prema najnovijim znanstvenim spoznajama, idealnim se pokazalo konzumiranje prve kave oko 90 minuta nakon buđenja, u trenutku kada razina kortizola u organizmu prirodno počinje opadati. Istraživanja provedena na Sveučilištu Tulane nedvojbeno pokazuju da je jutarnja konzumacija povezana s najboljim zdravstvenim ishodima.
Preporučena dnevna količina
Znanstvenici su ustanovili da je optimalna dnevna količina između dvije i tri šalice kave, dok zdrave odrasle osobe mogu konzumirati maksimalno četiri do pet šalica dnevno. Trudnicama se preporučuje ograničenje na jednu šalicu dnevno, dok se osobama s određenim zdravstvenim stanjima savjetuje konzultacija s liječnikom prije redovite konzumacije kave.
Posebne napomene
Važno je napomenuti da dodavanje šećera, zaslađivača i velikih količina mlijeka može značajno umanjiti zdravstvene dobrobiti kave. Pretjerana konzumacija može rezultirati pojavom nesanice, povećanom anksioznošću, ubrzanim radom srca i različitim probavnim smetnjama.
Najbolje rezultate postižete ako kavu pijete crnu ili s minimalnim dodacima, i to prvenstveno u jutarnjim satima. Izbjegavajte konzumaciju kave kasno popodne ili navečer kako ne bi utjecala na kvalitetu sna. Uz sve navedene dobrobiti, jasno je zašto je jutarnja kava više od običnog napitka – ona je saveznik našeg zdravlja, pod uvjetom da je konzumiramo umjereno i u pravo vrijeme.
Foto: Pixabay