Veliki izdavački pothvat “Djela Miroslava Krleže”: Krleža je gorljivi Hrvat. Svaki hrvatski političar mora pročitati knjigu Deset krvavih godina

Veliki izdavački pothvat “Djela Miroslava Krleže”: Krleža je gorljivi Hrvat. Svaki hrvatski političar mora pročitati knjigu Deset krvavih godina

Prvo kolo Djela Miroslava Krleže, objavljeno u suizdanju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Školske knjige, predstavljeno je u foajeu Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu pred mnogobrojnim uzvanicima i ljubiteljima Krležina djela.

Svečanost su otvorili predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Velimir Neidhardt i intendantica Hrvatskoga narodnog kazališta dr. sc. Iva Hraste-Sočo. O velikom, nacionalno važnom projektu objavljivanja Djela Miroslava Krleže govorili su predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul, autor znanstvenih studija o djelu Miroslava Krleže akademik Krešimir Nemec i urednica edicije Miroslava Vučić, glavna urednica u Školskoj knjizi. Svečanost je vodila Zrinka Turalija, a ulomke iz Krležinih djela kazivali su glumci prof. dr. art. Joško Ševo i Adam Končić.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mirjana Hrga poslala moćnu poruku Ivani Petrović: Da se neke pita, ne bi ti dopustili ni da dišeš

Petosveščani roman Zastave, pjesnička zbirka Balade Petrice Kerempuha i knjiga političkih eseja Deset krvavih godina prvi su naslovi nove biblioteke Djela Miroslava Krleže koja će u četiri kola obuhvatiti 28 svezaka proze, poezije, dramskih tekstova, eseja, feljtona i zapisa velikoga književnika. Svako djelo u tome višegodišnjem projektu bit će popraćeno iscrpnom znanstvenom studijom akademika Krešimira Nemeca o značenju Krležina djela u hrvatskoj književnosti 20. stoljeća i kronologijom autorova života i rada – Miroslav Krleža iz godine u godinu – raskošno opremljenom mnogobrojnim fotografijama, stoji u priopćenju Školske knjige.

Stup hrvatskoga književnog kanona

„Otkad se 1914. godine pojavio na književnoj pozornici pa do današnjega dana Miroslav Krleža izaziva brojne kontroverzije i oprečne ocjene. Razlog je jasan: Krleža nikada nije bio ‘samo’ pisac nego je ispunjavao golem prostor u hrvatskoj kulturi, društvu i politici. Projekt Djela Miroslava Krleže, koji realiziraju Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Školska knjiga, pokrenut je s nakanom vraćanja na ishodište – Krležinim djelima, književnom tekstu. Edicija je zamišljena kao izbor onoga najboljega iz djela Miroslava Krleže (‘the best of’), a taj izbor ujedno pokazuje zašto je Krleža stup hrvatskoga književnog kanona. Budući da suvremeni čitatelji više nisu opterećeni pseudoliterarnim, najčešće ideološkim predrasudama, otvara se i put u novo, postideološko čitanje djela velikoga majstora”, istaknuo je akademik Krešimir Nemec.

Svojim intelektualnim angažmanom Krleža je snažno obilježio kulturni i politički život u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji, a njegov je opus trajno svjedočanstvo o idejnim i političkim nemirima hrvatske inteligencije. Veliko književno blago koje nam je podario jedan od najvećih hrvatskih pisaca posljednjih je pola stoljeća nepravedno zapostavljeno, izjavio je predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul.

Veliki izdavački pothvat "Djela Miroslava Krleže": Krleža je gorljivi Hrvat. Svaki hrvatski političar mora pročitati knjigu Deset krvavih godina, fotografija
Veliki izdavački projekt Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Školske knjige

„Neki su Krleži osporavali hrvatstvo zbog njegovih političkih stavova, međutim nitko ne bi trebao pristupiti hrvatskoj politici ako nije pročitao Krležinih Deset krvavih godina. Tko god je čitao njegove romane, drame, eseje, dnevnike, putopise, novele i druga djela, uvjerio se da je Krleža gorljivi Hrvat, kao što je to istaknuo hrvatski pjesnik i prevoditelj, akademik Nikola Milićević. Krleža je oblikovao domoljubnu paradigmu mnogih intelektualaca koji su u vrijeme Hrvatskog proljeća pronašli nadahnuće u njegovim književnim djelima. To je jedan od mnogih razloga zbog kojih Školska knjiga i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti vraćaju čitateljima Djela Miroslava Krleže. Svaki naslov obogaćen je književnoznanstvenim osvrtom akademika Krešimira Nemeca koji će na nov način pridonijeti kvalitetnijem čitanju i razumijevanju djela gorostasa hrvatske književnosti”, naglasio je dr. sc. Ante Žužul.

Ključ za razumijevanje Krleže

Prema riječima glavne urednice Školske knjige i urednice Djela Miroslava Krleže Miroslave Vučić, erudicija i znanstvena aparatura akademika Krešimira Nemeca, na kojima počivaju znanstvene studije o Krležinu djelu, kruna su ovog projekta i komparativna prednost izdanja HAZU i Školske knjige u odnosu prema prethodnim izdanjima Krležinih djela.

„Današnjem čitatelju naviknutu na brze i kratke informacije akademik Nemec dao je ključ kako čitati Krležine Zastave na više od 1900 stranica ili pak političke eseje okupljene pod naslovom Deset krvavih godina koji tako britko seciraju politički kontekst 20. stoljeća. Uvjereni smo u to da će višegodišnji projekt Djela Miroslava Krleže pridonijeti kvalitetnijem razumijevanju književne ostavštine toga hrvatskog erudita i književnog velikana te da su Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Školska knjiga trenutačno jedine institucije u Hrvatskoj koje, zahvaljujući svojim stručnim timovima, mogu uspješno ostvariti taj ambiciozni projekt od nacionalne važnosti”, istaknula je Miroslava Vučić.

Predsjednik HAZU akademik Velimir Neidhardt kazao je da je Krleža bio jedan od najistaknutijih Akademijih članova, a od 1947. do 1957. i njezin potpredsjednik koji je presudno utjecao na programski, organizacijski pa i politički profil Akademije.

„Svojim djelom i ukupnim značenjem Krleža pripada hrvatskom panteonu u kojem stoji uz bok velikanima poput Vrančića, Boškovića, Tesle, Mohorovičića, Meštrovića, Ružičke i Preloga, a to mu je mjesto osigurao njegov nevjerojatan literarni opus, najznamenitiji u hrvatskoj književnosti 20. stoljeća. Slavimo ovdje jedan od najvećih i najkompleksnijih opusa u hrvatskoj književnosti, u svim žanrovima. S ovim prvim kolom Krležinih djela možemo ustvrditi da su HAZU i Školska knjiga potvrdile koliko je Krleža i danas, četiri desetljeća nakon smrti, aktualan i živ pisac. Rekli bismo: Krleža redivivus. Njegovo djelo neizmjerna je riznica mudrosti”, rekao je akademik Neidhardt. 

Prvo, raskošno opremljeno kolo Djela Miroslava Krleže sadržava sedam svezaka – petosveščani roman Zastave, čije je posljednje izdanje objavljeno 2000. godine, tepjesničku zbirku Balade Petrice Kerempuha i knjigu političkih eseja Deset krvavih godina, posljednji put objavljenu 1971. Svi navedeni naslovi mogu se nabaviti u knjižarama i webshopu Školske knjige.

Petosveščani roman Zastave sadržava više od 1900 stranica, pa se s pravom može reći da Zastave nisu samo najopsežnije Krležino djelo nego i jedan od najopsežnijih romana u hrvatskoj književnosti. Suvremeni čitatelj, naviknut na brzinu i na stvaranje letimičnih dojmova na temelju informacija dobivenih s različitih zaslona, mora zastati pred tematskim bogatstvom i raskošnom izvedbom Zastava.

Na velikom platnu povijesti promiču nepregledne slike i prizori. Izmjenjuju se događaji službene, velike povijesti (balkanski ratovi, Prvi svjetski rat, propast Austro-Ugarske Monarhije), a u njih su uklopljene intimne ljudske priče. Zastave su roman obilja, sveobuhvatni, apsolutni, totalni roman. S druge strane one su iscrpna beletrizirana kronika društvenih zbivanja, političko, kulturno i umjetničko evociranje epohe. Radnja se zbiva na širokom prostoru koji obuhvaća slavenski, germanski, ugarski i mediteranski svijet.

Balade Petrice Kerempuha najveće su pjesničko ostvarenje Miroslava Krleže i njegov magnum opus, zaštitni znak, simbol, brend. One supuno više od pjesničke zbirke jer je u njima artikuliran piščev književni, kulturni, jezični i ideološki program. Pojavile su se 1936. godine, u turbulentnom povijesnom trenutku uspona fašizma i građanskog rata u Španjolskoj, te zasjale punim sjajem koji nije potamnio do danas. Naprotiv!

Neponovljivim jezikom i začudnom pjesničkom ekspresijom Balade Petrice Kerempuha tvore pjesnički univerzum, jedinstven u hrvatskoj književnosti.

Knjiga političkih eseja Deset krvavih godina, posljednji put objavljena 1971., minuciozna je eruditska analiza hrvatskoga političkog i kulturnog života tijekom stoljeća. Prava „krležijanska” knjiga puna smionih teza, proročanskih vizija, subverzija… Deset krvavih godina jedinstveno je djelo velike intelektualne prodornosti koje već više od pola stoljeća nije ulazilo u najuži krug kanonskih Krležinih djela iako se upravo u tim esejima vidi strastveni, gotovo opsesivni Krležin angažman oko hrvatskoga nacionalnog pitanja. Stoga nema sumnje da će ova knjiga, koja pripada samom vrhu hrvatske političke publicistike, izazvati golemo zanimanje javnosti.