Na otoku Šolti, koji je posljednjih godina svjedočio značajnom porastu broja stanovnika, potrebe za predškolskim odgojem postale su nužnost. Zadnje popisivanje stanovništva iz 2021. godine, u kojemu je zabilježen porast od 18,3 posto, pokazalo je da Šolta nije samo destinacija za turiste već i atraktivno mjesto za obitelji koje se vraćaju i nastanjuju na otoku. Kao rezultat toga, broj djece predškolske i jasličarske dobi porastao je, a time i potreba za većim kapacitetima vrtića.
“Zabilježen je porast broja stanovnika od čak 18,3 posto. Samim time povećao se i broj djece. Brojne obitelji iz gradova, pa i zapadnoeuropskih zemalja počeli su se vraćati i naseljavati na otoku. Prostor vrtića ubrzo je postao pretijesan. Od nekadašnjih osamnaest mališa, danas imamo preko četrdeset djece predškolske i jasličarske dobi”, pohvalio se za Slobodnu Dalmaciju načelnik općine Šolta Nikola Cecić-Karuzić.
Nastavio je govoriti o rastućim potrebama i pozitivnim demografskim trendovima na otoku. “Zbog toga smo prošle godine započeli radove nadogradnje postojećeg vrtića u Grohotama, čime ćemo, nadam se, riješiti problem smještajnih kapaciteta za najmlađe stanovnike našeg otoka”, kazao je načelnik.
Radi se o investiciji vrijednoj 650 tisuća eura, koju zajednički financiraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo regionalnog razvoja i Općina Šolta. Ugovorenom cijenom obuhvaćeni su svi pripremni i završni radovi vezano za dogradnju i rekonstrukciju postojećeg dijela. Prema važećem projektu, postojeći kapaciteti su istovjetni, a nakon dogradnje objekta oni će se udvostručiti. To je, po mišljenju otočnih vlasti, od krucijalnog značaja, pogotovo što svojoj djeci žele osigurati rani predškolski odgoj i obrazovanje u još dva dodatna boravka, prenosi Večernji list.
“Završetak zahtjevnih radova rekonstrukcije i nadogradnje objekta očekuju se tijekom travnja. Dok traju radovi, naši najmlađi sugrađani smješteni su u osnovnoj školi u Grohotama. Važan je podatak da se radi isključivo o desetosatnom programu za sve skupine djece. To znači da će dvjestotinjak četvornih metara prostran dječji vrtić biti otvoren tijekom cijele godine. Desetak zaposlenika cjelodnevno će se skrbiti o djeci iz jednostavnog razloga – većina naših sugrađana, pogotovo tijekom ljetnih mjeseci, radi u ugostiteljstvu i turizmu općenito. Na ovaj način željeli smo im izići u susret”, tvrdi Cecić-Karuzić.
Općina Šolta svojim sumještanima (roditeljima) izišla je u susret i po pitanju financiranja cijene vrtića. Tako je od ove godine odnosno od 1. veljače, usluge dječjeg vrtića za sve mališe je u potpunosti besplatna.