Mirjana Kasapović, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti, za Globus je kritizirala HRT-ovu emisiju Peti dan, posebno komentatora Petra Tomev Mitrikeskog. Smatra da su komentatori, posebno Mitrikeski, za većinu tema kojima se bave u potpunosti nestručni. Povod za takav napad je izjava Mitrikeskog da se Fakultet političkih znanosti nije dovoljno promijenio od vremena kada je služio za formiranje “društveno-političkih radnika” u komunističkoj Jugoslaviji.
“Brojni su načini na koje Hrvatska televizija obesmišljava politiku. Jedan je od njih emisija ‘Peti dan’ u kojoj neobične skupine pojedinaca godinama razglabaju o svemu i svačemu – o filozofiji, ekonomiji, pravu, povijesti, ekologiji, lingvistici, religiji, medicini, književnosti, kazalištu, filmu, karikaturi, slikarstvu, kiparstvu, arhitekturi, dizajnu, medijima, sportu – a najviše o politici. Razglabaju o najrazličitijim aspektima nacionalne i međunarodne politike: o izbornim sustavima, strankama, koalicijama, referendumima, predsjedničkim i parlamentarnim sustavima vlasti, predstavničkoj i izravnoj demokraciji, ratovima u Jemenu, Iraku i Siriji, krizama u Ukrajini i Venezueli, Izraelu i Palestincima, Al Kaidi i Islamskoj državi, Obami i Trumpu, Putinu i Orbánu, Merkel i Macronu…” piše Kasapović.
Kasapović Mitrikeskom, koji je genetičar, evolucionist i molekularni biolog, zamjera da je nestručan i da mu hrvatski jezik nije materinji.
“Mitrikeski ne govori dobro hrvatski jezik, teško se i loše izražava, ali pretpostavljam kako nije politički korektno tražiti da sudionici intelektualnih rasprava na javnoj televiziji pokazuju pristojnu jezičnu kulturu. Moglo bi se i zanemariti kako govori kada bi znao što govori, ali on najčešće raspravlja o problemima o kojima ne zna ništa ili je o njima napabirčio pokoju informaciju s interneta.”
O politici samo politolozi
Nije spomenula Raspudića
“Govorimo o ljudima koji su isključivo fabricirani kao stupovi režima, koji su predavali te ideološke predmete, a ostali su poslije devedesete. Meni je posebno tu ekonomija frapantna, neki koji su magistrirali i doktorirali na samoupravljanju i društvenom radu odjednom preko noći oni predaju tržišnu ekonomiju”, nastavlja Raspudić.
Raspudić još žešće propituje neovisnost GONG-a.
“Došao sam do zaključka da je GONG 0.4% neovisan i nevladin a 99.6% ovisan o vladama. Tako da to nije nevladina, nego više-vladina organizacija. Iz proračuna dobivaju dva milijuna osamsto trideset šest tisuća kuna godišnje. Onda idu ugovorene donacije, tu je gospodin Soros i družba, dva milijuna petsto trideset i sedam. To zajedno čini 99.6% prihoda.
Od donacija građana samo 24 tisuće kuna. Vidimo koliko su građani prepoznali da oni čine nešto dobro za njihova prava. Najsmješnija je stavka članarine, 1230 kuna.”
Foto: Screenshot/YouTube