Bravo Vatreni: Hrvatski karakter pobijedio veliki Brazil. Cijeli svijet se divi Dalićevim ratnicima

Bravo Vatreni: Hrvatski karakter pobijedio veliki Brazil. Cijeli svijet se divi Dalićevim  ratnicima

Nogometaši Hrvatske kao veliki pobjednici izašli su iz nove drame na svjetskom prvenstvu, u četvrtfinalu je Hrvatska pobijedila Brazil nakon jedanaesteraca 4-2 (1-1, 0-0). Nakon 0-0 u 90 minuta poveo je Brazil pogotkom Neymara u nadoknadi prvog produžetka. No, Hrvatska je izjednačila u 117. minuti nakon akcije asistenta Oršića i strijelca Petkovića, dok je potom Hrvatska slavila, još jednom, nakon jedanaesteraca. Uz nekoliko sitnih pogrešaka, koje nisu kažnjene, Hrvatska je odigrala čvrsto i vrlo sigurno prvo poluvrijeme. Obje su reprezentacije bile oprezne u svim svojim djelovanjima, a to je na kraju donijelo 45 minuta bez pogodaka, javlja Večernji list.

Osim nekoliko pojedinačnih bljeskova Vinicius Juniora i Neymara ništa opasno nisu priredili Brazilci, dok je na drugoj strani Juranović imao nekoliko odličnih izleta. No, u konačnici je to bilo pomalo pospano i rezervirano poluvrijeme s obje strane. Na startu drugog dijela Brazil je odmah stvorio nekoliko opasnih prilika, a najviše je Livakoviću zaprijetio Gvardiol.

No, autogol je sjajnom reakcijom nogom spriječio hrvatski vratar, a nakon toga su prijetili Vinicius Junior i Neymar koji je u 55. minuti iz blizine gađao, ali je opet odlično reagirao Livaković. Nije na tome stao hrvatski vratar koji je potom zaustavljao odlične šanse Paquete u dva navrata i Neymara te je borbena i koncentrirana Hrvatska uspjela doći do produžetaka. U 103. minuti Petković je sve pripremio Brozoviću koji je imao najbolju šansu za Hrvatsku dotad, ali je pucao visoko preko vrata.

U nadoknadi prvog produžetka ipak je pala hrvatska obrana i Livaković. Izigrali su Brazilci cijelu hrvatsku obranu na malom prostoru, a glavninu posla obavio je Neymar koji je obišao i Livakovića i pod gredu zabio za 1-0. U drugom produžetku Hrvatska je stisnula suparnika, krenula po izjednačenje i u 117. minuti zabila za 1-1.

Oršić je ubacio, a natrčali Petković je pogodio za 1-1 uz malu pomoć Marquinhosa kojeg je pogodila lopta. Dogodila se tako nova utakmica s Hrvatskom na svjetskom prvenstvu koja se odlučivala jedanaestercima. U njima su svi hrvatski pucači bili precizni (Vlašić, Majer, Modrić i Oršić), Livaković je obranio Rodrygu, dok je Marquinhos pogodio vratnicu. U polufinalu će Hrvatska, u utorak s početkom u 20 sati, igrati protiv pobjednika dvoboja Nizozemske i Argentine.

Heroj Livaković

Dominik Livaković odigrao je nevjerojatnih 90 minuta protiv Brazila u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva koje je Hrvatska dobila na penale 4:2 nakon što je polsije 120 minuta bilo 1:1. Brazil je poveo golom Neymara u 105. minuti, a Hrvatska je izjednačila u 117. preko Petkovića. Dinamov golman upisao je osam obrana, a Brazilcima je skinuo tri čiste šanse. U 47. minuti je spasio potencijalni autogol Gvardiola, u sljedećem napadu obranio je i Viniciusu, a u 55. minuti udarac Neymara, javlja Index.

Obranio sve Brazilcima

Brazil je najveću šansu imao u 66. minuti, kad je Paqueta bio na odbijenoj lopti, ali je sjajno postavljeni Livaković i to obranio. U 76. je Neymar probio lijevu stranu i bio u velikoj šansi, ali je Livaković na vrijeme ušao u njegov udarac i koljenom spasio siguran gol.

U tih 90 minuta Livaković je upisao osam obrana, tri više nego što je Alisson imao na čitavom turniru, a njegova sjajna partija nije promakla korisnicima društvenih mreža koji se nisu mogli načuditi hrvatskom golmanu.

“On je najbolji golman na ovom turniru”, bio je jedan od komentara, dok je drugi korisnik objavio fotografiju zida i napisao: “Ovo je trenutačno Dominik Livaković.”