OVO PROLAZI ISPOD RADARA: Samo za odabrane. Tomašević svojim frendovima i ideološkim istomišljeniciam dijeli milijune eura

OVO PROLAZI ISPOD RADARA: Samo za odabrane. Tomašević svojim frendovima i ideološkim istomišljeniciam dijeli milijune eura

Grad Zagreb nedavno je objavio rezultate redovnog godišnjeg javnog poziva za „Javne potrebe u kulturi 2025. godine“. Istražili smo koje udruge bliske stranci Možemo će i ove godine dobiti značajna sredstva. Sastavili smo listu top 10 udruga najznačajnijih za Možemo i gradonačelnika Tomislava Tomaševića, temelj iznosa dobivenih prošle godine. Očekivano, i ove godine, Tomašević će isplatama sebi bliskim udrugama potvrditi svoju privrženost LGBT ideologiji, „antifašizmu“ i takozvanoj nezavisnoj kulturi upitne umjetničke vrijednosti. Napominjemo kako je ovo tek jedan temelj za financiranje iz gradske blagajne.

„Kroz redovni godišnji Javni poziv za programe javnih potreba u kulturi Grad Zagreb ulaže više od 9,3 milijuna eura za kulturne programe u 9 različitih kulturnih djelatnosti, a na temelju prijedloga 9 kulturnih vijeća po 5 članova, svako za pojedinu kulturnu djelatnost. U odnosu na prošlu godinu, sredstva za programe putem ovog javnog poziva uvećana su za 10%, dok su u odnosu na prvi proračun za 2021. godinu ta sredstva udvostručena, kao i sredstva za programsku djelatnosti javnih ustanova čiji je grad osnivač“, objavljeno je na stranicama Grada, piše Narod.hr.

Top 10 udruga Tomislava Tomaševića

Krajem 2024. godine sastavili smo abecedni popis udruga povezanih s Možemo kojima je Tomašević dao više od 3 milijuna eura. Napominjemo kako je riječ o udrugama koje su došle na naš „radar“ tokom godine i o kojima smo ranije pisali. Njih ima mnogo više.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Plenković u problemu: Mate Rimac dobio 180 milijuna eura, a ništa nije napravio. Zašto se o tome šuti?

Ukupno, to je minimalno 2 608 826 eura i 48 centi za udruge, tvrtke i organizacije u kojima su članovi stranke Možemo, te njihovi simpatizeri i glasači koji su im javno izrazili podršku.

U prvih deset 2024. godine ušli su:

1. Domino (235.100 eura)
2. Factum (208.000 eura)
3. Kontejner (184.850 eura)
4. Multimedijalni institut (163.300 eura)
5. Hulahop d.o.o. (157.000 eura)
6. Kulturtreger (155.196 eura)
7. Močvara (135.135 eura)
8. Attack! (134.180 eura)
9. WHW (124.300 eura)
10. Blok (107.680 eura)

> Tomašević će udrugama bliskim stranci Možemo dati i do 120 000 € u tri godine!

Trenutačno stanje u 2025. godini

Koliko će novaca ove udruge dobiti ove, 2025. godine? Prema rezultatima javnog poziva za „Javne potrebe u kulturi 2025. godine“, što neće biti jedini temelj za dobivanje gradskog novca, evo koliko će dobiti „rekorderi“ iz prošle godine:

1. Domino – 120.500 eura
2. Factum – 158.000 eura
3. Kontejner – 123 000 eura
4. Multimedijalni institut – 102.000 eura
5. Hulahop d.o.o. – 176.500 eura
6. Kulturtreger – 77.900 eura
7. Močvara – 106.700 eura
8. Attack! – 66.500 eura
9. WHW – 85.500 eura
10. Blok – 44.500 eura

Ukratko, o kakvim je udrugama riječ i tko ih vodi?

Udruga Domino

Tomašević je veliki mecena LGBT pokreta i “queer kulture”. Stranka Možemo u arapskom „queeru“, golim stražnjicama i povijesti homoseksualnosti vidi velik interes grada Zagreba. Udrugu Domino je osnivao i europarlamentarac Gordan Bosanac, zaštitno lice stranke. Za udrugu je radio punih deset godina. Umjetnički direktor udruge je Zvonimir Dobrović. Osim što je ponosni homoseksualac čiji rad cijeni Grad Zagreb, mnogi ga prepoznaju i kao „supruga“ Brune Isakovića. Riječ je o muškarcu koji je hodao gol centrom Zagreba 2022. godine.

Factum

Udruga Factum za sebe kaže da je „najznačajnija hrvatska nezavisna dokumentarna produkcija“. Ključne osobe u udruzi su Nenad Puhovski, ravnatelj Factuma i direktor ZagrebDoxa, međunarodnog festivala dokumentarnog filma; Hrvoje Pukšec, producent ZagrebDoxa; te Edita Sentić, voditeljica ureda. Jedan od najznačajnijih projekata udruge je film „Oluja nad Krajinom“ iz 2001. godine u kojem se u prvi plan ove velike pobjede Hrvatske vojske stavljaju pojedinačni zločini, protjerivanja, pljačke i ubojstva Srba. Puhovski je bio i jedan od individualnih osnivača Zaklade “Solidarna“. Među ostalim osnivačima te zaklade nalaze se i osobe povezane sa strankom Možemo, poput Tomislava Tomaševića, Sandre Benčić i Vilima Matule.

Nikita Stoja u intervjuu za Narod.hr otkriva kako je postala istraživačica dodjele javnog novca udrugama bliskim Možemo i Tomaševiću, koji su njezini motivi i što misli o gradskoj vlasti i njihovim politikama

Kontejner

Nedavno je rješenjem od 4. veljače 2025. Tomašević postavio Sunčicu Ostoić za ravnateljicu Knjižnica grada Zagreba. Riječ je o programskoj savjetnici udruge Kontejner. Prvo ime te udruge je Tereza Teklić, potpredsjednica Mjesnog odbora Donja Kustošija i članica stranke Možemo. Kako izgleda umjetnost u režiji Kontejnera, najbolje opisuje činjenica da je u okviru programa “Narančasti pas i druge priče” muškarac drugom muškarcu lizao stopalo. Golotinja je također prisutna u umjetnosti Kontejnera.

Multimedijalni institut

Jedan od osnivača Multimedijalnog instituta je visokopozicionirani član Možemo – Teodor Celakoski. Multimedijalni institut opisuje se kao “neprofitna organizacija koja djeluje na sjecištima kulture, umjetnosti, tehnologije i aktivizma”. Organizacija je povezana s multimilijarderom i ljevičarskim aktivistom Georgeom Sorosem. Točnije, proizlazi iz njegovog Otvorenog društva.

Hulahop d.o.o.

Tvrtka Hulahop d.o.o. specijalizirana je za filmsku produkciju i kulturne usluge. Pokrenuta je 2006. godine. Osnivačice su Olinka Vištica i Dana Budisavljević. Najpoznatije djelo ove tvrtke je „Dnevnik Diane Budisavljević“, dokumentarni film koji obiluje povijesnim netočnostima i minorizira ulogu bl. Alojzija Stepinca u spašavanju Židova, Srba i Roma u NDH. Kao što je vidljivo, u ovom slučaju uopće nije riječ o udruzi, već o privatnoj tvrtki. To povlači pitanje zašto Grad financira privatan posao? Možda odgovor leži u činjenici da je Budisavljević javno podržala stranku Možemo tijekom predizborne kampanje?

Kulturtreger

Osnivačica udruge Kulturtreger je Miljenka Buljević, članica stranke Možemo i predsjednica gradske četvrti Gornji grad – Medveščak. Kao i udruga Domino koju je osnivao Gordan Bosanac iz Možemo, i Booksa, glavni projekt Kulturtregera, bavi se temom „queer književnosti“. Udruga je dio krovne organizacije udruga Clubture (Klubtura). Članice te organizacije su i Domino, Centar za ženske studije, Autonomni kulturni centar – Attack, Kontejner, Multimedijalni institut i mnoge druge udruge kojima Tomašević daje novac, a članovi su povezani sa strankom Možemo. Jedan od čelnih ljudi Klubture je Teodor Celakoski iz Možemo.

Udruzi Kulturtreger, kojoj je na čelu članica Možemo i predsjednica gradske četvrti Gornji grad – Medveščak Miljenka Buljević, Tomašević je samo ove godine uplatio 72 580 eura! Opet se novaca pronašlo i za ‘queer’ projekte

Močvara – Udruženje za razvoj kulture

Predsjednik udruge „Udruženje za razvoj kulture“ koja upravlja klubom Močvara je Kornel Šeper. Prošle godine je od Tomaševića dobio Nagradu Grada Zagreba. Osim Šepera, nagradu su dobili i bliski suradnici Udruženja za razvoj kulture: Robert Perišić, pisac i profesor hrvatskog jezika i književnosti, Milan Manojlović – Mance, akademski slikar i umirovljenik, te udruga Mreža antifašistkinja Zagreb. Program i kulturna politika kluba Močvara vrlo su bliski ideologiji stranke Možemo. Primjerice, Močvara i Mreža antifašistkinja Zagreb zajedno, uz potporu Tomaševića, organiziraju komunističku proslavu „Trnjanski kresovi“. Močvara redovito ugošćuje i organizira programe u kojima se slavi LGBT ideologija, a izruguje katolička vjera.

Autonomni kulturni centar Attack!

Udruga „Autonomni kulturni centar Attack!“ bavi se „nezavisnom kulturom“, naravno, ovisnom o javnom novcu. Prvo što primjećujemo posjetom na internetsku stranicu udruge jest premreženost s drugim lijevo-liberalnim udrugama: Savez udruga Klubtura, Centar za mirovne studije iz kojeg su potekli Sandra Benčić i Gordan Bosanac, Trans Aid Hrvatska, udruga koja se bavi „promicanje i zaštitom prava transrodnih i transseksualnih osoba“, te mnoge druge. Također, udruga se zalaže i za „slobodnu Palestinu“. Sve su to „vrijednosti“ stranke Možemo.

WHW – Što, kako & za koga

„Kustoski kolektiv“ pod nazivom „Što, kako & za koga“ (WHW) također je blizak Možemo. Neki od značajnijih projekata i interesa udruge su ideologija odrasta, čiji je veliki zagovornik zagrebačka gradska vlast predvođena Tomaševićevom zamjenicom Danijelom Dolenec, te filozofiranje o kulturnim praksama i modernoj umjetnosti. Nimalo nevjerojatno, udruga promišlja i o fašizmu i klimatskim promjenama.

Nedavno je Ana Kovačić, „kulturna radnica“, odlukom Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije protjerana iz te zemlje. Ondje je boravila u znak podrške studentskim prosvjedima. Ujedno je i suradnica Srpskog narodnog vijeća u Hrvatskoj.

Blok – Lokalna baza za osvježavanje kulture

Udruga Blok ima izrazit komunistički karakter, bez imalo pretjerivanja. Ova „kulturno-umjetnička“ udruga svoje članove i simpatizere vodi na političku edukaciju – u šumu Brezovicu! Dobar dio novca koji primi od države i Tomaševića Blok troši na promicanje ideje kako je kapitalizam izrazito loš i štetan za cjelokupno društvo. Udruga Blok od 2016. vodi prostor za umjetnost i aktivizam „BAZA“. Smješten je na Trešnjevci.

Kao odgovorne osobe na stranici udruge navedene su Ana Kutleša i Maja Blažević. Prije više od tri godine oko Kutleše se vodila prava medijska i ideološka bitka radnika Muzeja grada Zagreba s jedne strane i Tomaševića i Kutleše s druge strane. O problemu oko izbora za ravnateljicu te ustanove Kutleša se jadala i u Pupovčevim „Novostima“. Za sve je krivila „ekstremnu desnicu“. Iako su vrijednosno vrlo bliske Možemo, od te stranke su se javno distancirale. Profil na X-u Nikita Stoja koji gotovo svakodnevno otkriva javnosti gdje odlazi gradski novac tvrdi kako Blažević „otvoreno navija za Možemo“. Kao dokaz naveden je komentar na Facebooku u kojem Blažević svojom objavom daje do znanja kako bismo trebali „pružiti novima priliku“. Napisala je to u komentaru objave stranke Možemo iz 2020. godine, piše Narod.hr.

Foto: Hina