Hrvate je zgrozila informacija da je ista IKEA-ina stolica čak 119 eura skuplja u Hrvatskoj nego u Njemačkoj. IKEA-ina stolica Tossberg u Njemačkoj stoji 99 eura, u Italiji 139 eura, Mađarskoj 143 eura, Austriji 149 eura, Sloveniji 179 eura, a u Hrvatskoj, upozoravaju – vrtoglavih 218,86 eura. Međutim, novinar Indexa u podužem članku ima puno razumijevanja za takvu bezobraznu poslovnu politiku poznate švedske kompanije. Podsjećamo, nije riječ o deset ili čak dvadeset posto skupljem proizvodu nego je riječ o bezobraznih 120 posto. I to je cijena za koju nema nikakvog ekonomskog opravdanja već samo pokazuje želju da se oguli hrvatske potrošače koliko god je moguće. U nastavku prenosimo dio teksta u kojem Indexov autor opravdava bezobraznu poslovnu praksu IKEA-e.
“Sasvim je sigurno da, iako je stolica skuplja u Hrvatskoj nego u Njemačkoj, cijeli niz proizvoda ima puno veću cijenu u Njemačkoj nego u Hrvatskoj u istoj trgovini.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: SPORNA KNJIGA “KRAJINA”: Bivši glavni urednik Večernjeg lista izaziva Stipu Mlinarića Ćipu: Nisam siguran da je Nikolić pročetnički pisac
To nije ništa neobično jer različite trgovine iste kompanije moraju imati određenu autonomiju kod određivanja cijena. Možda je jedan model posebno popularan kod kupaca u Hrvatskoj, a manje popularan u Njemačkoj.
Osoba koja određuje cijenu u njemačkoj IKEA-i će pokušavati smanjiti cijenu da bi zainteresirala kupce ako se proizvod slabo prodaje. Onaj tko određuje cijenu u Hrvatskoj istom proizvodu može povećati cijenu da bi maksimizirao zaradu po proizvodu.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: VIDEO: Karolina Vidović Krišto otkiva: Sanaderovi najbliži suradnici su se “bacili” u zdravstveni biznis. Ratko Maček i Damir Habijan su kumovi. A tek odnos Primorca i Schwarza
Nema ništa prevarantski u tome što dvije trgovine u različitim državama imaju drugačije cijene, pa čak i kada neki faktori (npr. plaće) sugeriraju da bi razlika trebala biti u suprotnom smjeru od postojeće. Naravno, kupci imaju puno pravo uspoređivati i komentirati razlike u cijenama, pa čak i vršiti pritisak da se razlika smanji (samo ne zakonskom prisilom).
Ali ne radi se ni o čijoj malicioznosti, pravoj pljački, krivnji uvođenja eura ili nekom drugom razlogu koji nema veze s cjenovnom politikom. Uostalom, IKEA nije jedina u Hrvatskoj koja prodaje stolice, pa revoltirani imaju puno pravo kupovati kod konkurencije”, piše novinar Indexa.
Foto: Društvene mreže