San o neiscrpnom izvoru čiste energije koji će osigurati dostatne količine struje za domove, gradove i industriju, a neće uzrokovati klimatske promjene zbog ispuštanja ugljičnog dioksida ili imati razorne posljedice u slučaju nesreća kao kod primjerice nuklearki, čini se više nije baš tako daleko, točnije, možda više nije – nemoguće.
Svijetom je, naime, nedavno odjeknula vijest o malom pomaku u korištenju energije nuklearne fuzije koji su napravili američki znanstvenici u laboratoriju Lawrence Livermore u Kaliforniji. Koristeći lasere usmjerene prema gorivu kako bi sjedinili dva laka atoma u jedan teži, nakratko su ostvarili energetski dobitak, dakle, dobili su više energije nešto što je uloženo.
Upraviteljica tog laboratorija Kimberly Budil, medijima je kazala kako to otkriće znači da bi „komercijalizacija (energije dobivene nuklearnom fuzijom) mogla biti moguća i za manje od pet desetljeća“. Ustvrdila je i kako bi završetak tako dugog istraživačkog procesa mogao rezultirati izgradnjom elektrane na nuklearnu fuziju. Ako se to jednom i dogodi, bilo bi to ostvarenje tog sna o kojem znanstvenici maštaju.
Na Zemlji bi se pojavilo, izgradilo, umjetno, ‘mini’, Sunce koje bi proizvodilo energiju bez ugljičnog dioksida, bez radioaktivnog otpada i ne bi bilo opasnosti od katastrofa kakve prijete nakon havarija u postojećim nuklearnim elektranama koje rade na načelu nuklearne fisije, cijepanja atomskih jezgri, poput onih u Černobilu ili Fukushimi.
Zapravo, energija bi se u ovim, željenim, elektranama na nuklearnu fuziju dobivala na način kako se to događa u Suncu ili zvijezdama, i moglo bi je biti u izobilju bez štete po okoliš i ljude. Kako objašnjavaju znanstvenici, radi se o procesu spajanja jezgri lakih atomskih elemenata pri čemu se oslobađa golema količina energije, pri čemu se u jednostavnoj reakciji primjerice vodikovi izotopi deuterij i tricij spajaju, a pritom nastaju helij i neutron.
Za usporedbu obično navode da se pri fuziji svega pet grama materijala dobije energije koliko i izgaranjem 60 tona vrlo kvalitetnog ugljena. Drugi su pak dodali kako ovo otkriće jest pomak, ali jako, jako, mali jer tek treba vidjeti koliko je energije utrošeno za pokretanje lasera tako da ukupni dobitak i nije baš impozantan. Tako je iznesen i podatak da je energetski dobitak eksperimenta iznosio svega 0,5 posto energije koja je bila potrebna da se uopće upale laseri.
No, unatoč tome, puno je onih koji tvrde kako je u ovom otkriću najbitnije to što se pokazalo da dobivanje energije procesom nuklearne fuzije više „nije samo sanjarija, nego je to moguće u teoriji“. Dok se ne prijeđe na komercijalnu proizvodnju proteći će, kako je i najavljeno, još puno vremena. No, mnoge zemlje, pogotovo one najrazvijenije, prije svega SAD, ali sada je slijedi i Kina, godinama sudjeluju u prilično skupim projektima vrijednima milijarde eura kojima je cilj dobivanje energije nuklearnom fuzijom.
Tako i Hrvatska, dakako, u skladu sa svojim financijskim mogućnostima, uzima udjel u nekima od njih. Jedan od tih projekata provodi se u partnerstvu sa Španjolskom, a riječ je o Programu DONES vrijednom 650 milijuna eura. Cilj je izgraditi postrojenje za nuklearnu fuziju u Granadi, gradu na jugu Španjolske, a sama gradnja bi trebala započeti 2035. godine. Hrvatska bi u tome sudjelovala preko znanstvenika s Instituta „Ruđer Bošković“ te svojih visokotehnoloških tvrtki koje su prilično cijenjene u europskim okvirima.
O tome je prilikom nedavnog posjeta španjolskog kralja Filipa VI. Hrvatskoj u Zagrebu potpisan i međudržavni sporazum s konkretnim planovima. Tom prigodom je posebno upao u oči podatak kako “spajanje atoma kroz fuziju, u kontroliranom okruženju, oslobađa oko četiri milijuna puta više energije od energije koja nastaje izgaranjem ugljena, nafte ili plina, a četverostruko u odnosu na nuklearnu fizijsku reakciju materije jednake mase”.
San je, dakle, proizvodnjom energije pomoću nuklearne fuzije riješiti energetske probleme našeg planeta. Teorijski pomak sada je napravljen, ali ostaje još dosta toga riješiti prije nego što se to odista i dogodi, dakle, prije nego se i na Zemlji energija počne dobivati, oslobađati, na način kao se to događa u Suncu ili zvijezdama. No, kako se čini, prvi korak na tom dugom putu ipak je prijeđen.
Foto: Hina
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2022. godinu.