Ivan Paladina, koji se dosad nije bavio politikom, danas bi u Saboru trebao biti potvrđen za ministra graditeljstva. Prilikom glasovanja o njemu ne bi smjelo biti problema jer su svi koalicijski partneri jučer podržali Paladinu koji im se i osobno predstavio na sastanku u Banskim dvorima.
Tako će proces obnove područja stradalih 2020. u potresima pokušati intenzivirati poslovni čovjek bez snažnog političkog zaleđa. Do toga je došlo nakon što je dio političkih saveznika premijera Andreja Plenkovića odbacio njegovu ideju da Darka Horvata zamijeni predsjednik HNS-a Stjepan Čuraj, ali i zbog Plenkovićeve procjene da u HDZ-u trenutačno nema nikoga tko bi mogao uspješno obnašati dužnost ministra gospodarstva ili, pak, posvemašnje nezainteresiranosti u stranci za tu poziciju.
Kada je Čuraj odbijen, rečeno je da će ovim resorom i dalje upravljati netko iz HDZ-a. Prije dva tjedna je predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić izjavio da je premijer razgovarao s nekoliko kandidata, »stranačkih dužnosnika na nacionalnoj i lokalnoj razini koji su se etablirali kao iskusni i dobri političari, a upoznati su s poslovima koje podrazumijeva znanje ministra graditeljstva«. No, otpala je opcija da Horvata naslijedi istaknuti HDZ-ovac i iznenadno se kao rješenje pojavio Paladina, koji nije član niti jedne stranke, javlja Novi list.
Izravno pitanje
Da je on nedavno bio u igri, njegove poslovne veze s ruskim kapitalom bile bi u javnosti vjerojatno sporedna tema, ako bi se to uopće spominjalo. Ali, sada je taj segment Paladinine karijere, zahvaljujući invaziji Rusije na Ukrajinu, iskočio u prvi plan. Danas će ga o tome tijekom saslušanja na sjednici saborskog Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo, naznačili su to u svojim jučerašnjim izjavama, ispitivati oporbeni zastupnici. Međutim, Paladina je i na koalicijskom sastanku dobio vrlo izravno pitanje predsjednika HSLS-a Darija Hrebaka – je li on doista ruski igrač. Budući ministar odgovorio je da je imao nekad odnos s ruskim kapitalom, ali i s izraelskim i američkim. Paladina je rekao prisutnima da je preko odvjetnika već pokrenuo potrebnu proceduru kako bi prevenirao svaki mogući sukob interesa. Plenkovićevi partneri bili su zadovoljni njegovim odgovorima i svi su mu dali zeleno svjetlo. Naravno, oporbenjaci će danas biti puno žustriji prema Paladini.
Ali, Paladinu ne mora brinuti da neće proći u Saboru. Na taj će se način Vlada popuniti, ali daleko od toga da ju je premijer uspio vratiti u političku kolotečinu. I dalje su, naime, članovi Vlade Boris Milošević i Josip Aladrović koji se nalaze pod istragom USKOK-a, odnosno Državnog odvjetništva. Iz Bačićevih riječi poslije sastanka koalicije može se zaključiti da Aladrović uskoro vjerojatno odlazi. Uostalom, prema raspoloživim informacijama on sam na tome inzistira.
– Ministru Aladroviću skinut je imunitet, za pretpostaviti je da će DORH protiv njega i podignuti optužnicu. Status ministra ovisi o predsjedniku Vlade. U idućih nekoliko dana predsjednik će, u razgovoru s ministrom Aladrovićem, odlučiti o njegovom statusu. Svakako nije ugodna pozicija ministra protiv kojeg se podiže optužnica, to nije ozračje u kojem se može komotno funkcionirati u Vladi, iako postoji institut presumpcije nevinosti. Percepcijski ne bi ministru bilo jednostavno funkcionirati, to je apsolutno jasno, naglasio je Bačić.
Tvrđi orah
S Aladrovićem neće biti problema kada mu Plenković kaže da je završila njegova dionica u Vladi, u koju je ušao u ljeto 2019. Tvrđi je orah Milošević, član SDSS-a. Njemu premijer ne može tek tako pokazati vrata. Na jučerašnjem je okupljanju koalicije predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac iznova stao u obranu Miloševića kojeg USKOK sumnjiči da je kao saborski zastupnik, lobirajući za poduzetnike koji su u jednom javnom natječaju ostali ispod crte, poticao na kazneno djelo ministra Horvata. Pupovac je govorio da se ovakvim shvaćanjem protuzakonitog djelovanja zastupnike nacionalnih manjina ograničava u obavljanju njihove ustavne dužnosti, brige za pripadnike nacionalnih manjina. Jedinstven je to stav zastupnika nacionalnih manjina kojih ima osam i najjači su Plenkovićev koalicijski partner.
Zato premijer mora biti vrlo oprezan u odnosu na Miloševića. Referirajući se u svojoj izjavi na njega, Bačić nije spominjao percepcijski neugodnu Miloševićevu poziciju. Štoviše, Bačićeve su riječi bile na tragu Pupovčevog istupa na koalicijskom sastanku.
– Milošević je kao zastupnik predložio ministru Horvatu da prilikom rasporeda određenih poticaja iz njegovog resora vodi računa i o tvrtkama iz izborne jedinice u kojoj je on izabran. Mi kao saborski zastupnici imamo dužnost zalagati se za projekte u kraju iz kojeg dolazimo. Kada se za nešto zalažete, nemate nikakva saznanja je li to što ste predložili riješeno u okviru zakona ili je izašlo izvan njega. To što je napravio Milošević, vjerujte mi, svaki dan rade i župani i gradonačelnici, zbog toga su i izabrani, upozorio je Bačić. On je, dakle, sugerirao da Milošević nije mogao znati da je Horvat kršio zakon da bi novac dobili i poduzetnici za koje je lobirao zastupnik SDSS-a.
Benčić: Paladina je ucjenjiv od početka
Predsjednica Kluba zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić jučer je komentirala premijerov izbor.
– Plenković za ministra graditeljstva inaugurira čovjeka koji je ne samo povezan s ruskim kapitalom, nego je bio i vlasnik firmi koje su direktno radile u sklopu grupe koja je odgovorna za uništavanje tvrtke Hidroelektra niskogradnja, zbog čega je protiv te grupacije bio pokrenut i kazneni postupak 2018. godine. Kada cijeli svijet ide u zamrzavanje imovine ruskih oligarha, Plenković ljude povezane s njima stavlja za ministre. Paladina je ucjenjiv od početka i on ne smije postati ministar. To što su ga samo tako izvadili iz šešira, govori o potpunom nedostatku kadrova unutar HDZ-a, ocijenila je Benčić.
Foto: Hina