BlackRock namjerava proširenom ponudom financijskih proizvoda privući novu generaciju Europljana i njihova ulaganja, posebno u istočnoj Europi, rekao je Reutersu direktor američkog investicijskog diva, fonda, nadovezavši se na nove planove EU-a za štednju kućanstava.
– BlackRock želi s europskim bankama sklopiti više sporazuma o distribuciji šire palete investicijskih proizvoda kako bi privukao milijune novih europskih investitora. Europa je startala kao kultura štednje, ne kao kultura ulaganja. To sada mijenja, i to prilično radikalno, rekao je glavni direktor Stephen Cohen.
Američki fond za upravljanje imovinom najveći je u svijetu i već surađuje s britanskim bankama Lloyds i Monzo, a sada istražuje mogućnosti za nove sporazume o distribuciji investicijskih proizvoda, posebno na tržištima na kojima je manje poznat, poput onih u istočnoj Europi, pojasnio je čelnik Blackrocka, ne želeći ulaziti u pojedinosti.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Poznati kvizaš završio na policiji: Velimir Bujanec tvrdi da zna što se dogodilo
Aktiva Blackrockovog europskog ogranaka iSharesa dosegnula je u veljači, po njegovim riječima, vrijednost od bilijun dolara. U toku od tri godine američki fond želi više nego udvostručiti broj klijenata na europskom tržištu, na 19 milijuna.
Istup čelnika Blackrocka vremenski se poklopio s objavom plana Europske komisije o uspostavi “Unije štednje i ulaganja”. Cilj je “poboljšati” mehanizme kojima financijski sustav EU-a “kanalizira štednju u produktivna ulaganja”, prema priopćenju EK objavljenom u srijedu.
– Građani bi trebali dobiti širi pristup tržištima kapitala, a kompanije bolje mogućnosti za financiranje, objašnjavaju u Bruxellesu.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: NISU GA ODERALI: Hrvat “dokazao” sa Talijani nemaju pojma o turizmu. Naplatili su mi dvije kave samo dva eura. A onda sam došao u Zagreb
Otprilike 70 posto štednje građana EU-a, od oko 10 bilijuna eura, položeno je na bankovnim računima, a samo 30 posto u instrumentima tržišta kapitala, navode. Njihova je štednja u bankama sigurna i dostupna, ali obično donosi manju zaradu od ulaganja na tržištima kapitala, naglašava Komisija.
– Europljani spadaju među najbolje štediše u svijetu, ali njihova je štednja u velikom broju položena na depozitnim računima s niskim kamatama. Europa istodobno ne uspijeva pokriti svoje potrebe za ulaganjima, naglasila je povjerenica EU-a za financijske usluge i Uniju štednje i ulaganja Maria Luís Albuquerque.
EU će do 2030. godine trebati dodatnih 750 milijardi do 800 milijardi eura ulaganja godišnje, a očekuje se i “dodatni utjecaj pojačanih obrambenih potreba”, pa Unija štednje i ulaganja nastoji riješiti problem raskoraka između štednje i potreba za ulaganjima, i to kroz poboljšanu efikasnost i razmjere ulaganja putem bankarstva i tržišta kapitala.
Blackrock i drugi fondovi koji umjesto pojedinačnih dionica, obveznica i druge financijske imovine ‘prate’ kretanje čitavih burzovnih indeksa, kupujući katkada reprezentativne uzorke njihovih sastavnica, dominirali su europskim investicijskim tržištem u proteklim godinama, istiskujući lokalne menadžere, napominje Reuters.
Američki div trenutno preko ogranka iShares drži 43 posto tržišnog udjela u europskim indeksnim fondovima, ETF-ovima. Sada namjeravaju, po Cohenovim riječima, ispitati mogućnost plasmana više obvezničkih ETF-ova i ciljanih indeksa koji prate manje dionica kako bi se prilagodili promjeni u potražnji klijenata.