Počinitelji terorističkih napada u Parizu, Brüsselu i Berlinu su se radikalizirali u zatvoru. U Njemačkoj političari i pravosuđe traže načine kako spriječiti ekstremizaciju zatvorenika. Priču o islamskoj radikalizaciji u njemačkim zatvorima donosi DW.
Razgovarali su s kriminalcem, Turčinom koji živi u Njemačkoj te je zatvoren od 2014. godine zbog prijevare. Kaže da se bavio prodajom automobila i nekretnina, i ne želi ulaziti u detalje. Zatvorenika zbog zaštite identiteta zovu Batuhan.
Batuhan je jedan od skoro 16.000 zatvorenika koliko ih se nalazi u zatvorima u njemačkoj saveznoj pokrajini Sjevernoj Rajni – Vestfaliji (NRW). Više od četvrtine ovog broja su muslimani. Među njima postoje i radikalisti islamisti, koje vlasti drže na oku. Pokrajinsko ministarstvo pravosuđa je na zahtjev DW-a priopćilo da se u zatvorima u NRW-u nalazile 33 osobe “iz islamističkog spektra”.
Osobe identificirane kao radikalni islamisti su smještene u različitim zatvorima kako se ne bi mogle susretati i eventualno formirati radikalnu grupu. DW nije dobio dozvolu za razgovor s islamistima, već samo s osobama poput Batuhana, koji nisu takvih uvjerenja.
On kaže da vjera za mnoge zatvorenike igra veliku ulogu, bez obzira koje je zatvorenik vjeroispovijesti. Ostali zatvorenici mu često postavljaju pitanja o islamu, a posebno kada se desi islamistički napad. “Tada razgovaramo o tome: zašto, kako i zbog čega”, kaže Batuhan.
Očekuje se drastičan priljev islamista u zatvore
Odgovorni se trenutno spremaju na povećanje broja radikalnih islamista u njemačkim zatvorima. Njemačko državno tužiteljstvo u Karlsruheu je već prošle godine vodilo istragu protiv 855 osoba koje se smatraju radikalnim islamistima.
Prema navodima medijske postaje WDR, nakon vojnog poraza “Islamske države” u kurdskom dijelu Sirije je uhićeno više od 120 džihadista koji imaju veze s Njemačkom. Veliki broj takvih osoba se nalazi u zatvorima u Iraku. Ukoliko se vrate, za očekivati je da će se u Njemačkoj protiv njih voditi sudski proces.
Više od polovine od preko 5.000 džihadista koji su napustili Zapadnu Europu i pridružili se „Islamskoj državi” ima kriminalnu prošlost. Mnogi su bili članovi bandi, trgovci drogom ili kradljivci. Ovo je podatak naveden u studiji Međunarodnog centra za istraživanje radikalizacije na londonskom King’s College.
Njemački zatvori pokušavaju spriječiti ektremiste u širenju svoje ideologije te im onemogućiti u kontakt s istomišljenicima. Oni su u zatvorima pod posebnom prismotrom i odvojeni su od drugih zatvorenika.