Financijski analitičar Neven Vidaković u N1 Newsroomu je govorio o gospodarstvu i financijama. Desetogodišnja hrvatska obveznica skočila je u mjesec dana s 0,5 na dva posto. Zbog čega i zašto to nije dobro, pojasnio je Vidaković.
“Stopa prinosa koja je u prosincu bila 0,4 posto sada je skoro na dva i pol posto. U 12. mjesecu ECB je poslao signal tržištu da oni neće raditi ništa vezano za inflaciju. Sad kad je inflacija otišla na najvišu razinu u povijesti eura, odlučili su prestati kupovati državne obveznice i financirati države. To je izazvalo činjenicu da na tržištu imate tri seta kupaca koji fiananciraju državu…
Kamatna stopa na državne obveznice je mala i nestalo je kupaca. Više nema kupaca za državni dug po ovoim cijenama i dok one ne narastu, neće ih ni biti. Premijer govori da mi smanjujemo dug, što nije točno – nama pada dug u BDP-u zbog rasta inflacije, ali ukupni dug kontinuirano nam raste već desetljećima.
Ne možemo izlaziti van i govoriti stvari koje nisu precizne pogotovo kada se radi o tuđem novcu.”
Istaknuo je kako dug velikih i zaduženih europskih država – Italije, Njemačke i Francuske – više nitko neće. “Te obveznice tonu i trošak njihovog zaduživanja raste sve više. Kad se gleda taj dug za deset godina, kamatna stopa u Francuskoj je najviša u 10 godina… Nije problem da mi idemo u euro, problem je što taj projekt vode ljudi koji su jasno deklarirali da će žrtvovati standard građana radi političara. Guvernerka ECB-a je rekla – najbolji način da se smanji infalcija je pad standarda građana. To se osjeti i u Hrvatskoj”, rekao je financijski analitičar.
Rekao je da će doći do pada likvidnosti, ali još uvijek postoji način kako se to može spriječiti.