Napadač koji je u utorak navečer oko 20.00 sati ubio tri i ranio 12 osoba na popularnom Božićnom sajmu na Place Kleber u Strasbourgu poznat je francuskim obavještajnim službama. Identificiran je kao Cherif Chekkat i nalazi se na tzv. Fiche S popisu od 26.000 osoba koji predstavljaju sigurnosnu prijetnju. U bijegu je i sumnja se da je ranjen u pucnjavi s francuskom vojskom. Napadač je u bijegu uskočio u taxi i uspio pobjeći policiji, javljaju francuski mediji. Policija je trenutačno zatvorila sve glavne prometnice u okolici Strasbourga i uključila helikoptere u potjeru. Tijekom noći pretresla je njegovu kuću u okrugu Neudorf, u jugoistočnom dijelu Strasbourga u kjojoj su pronađena eksplozivna sredstva.
“Napadač se dva puta sukobio s policijom”, rekao je francuski ministar unutarnjih poslova Christophe Castaner. Potvrdio je vijest da su tri osobe ubijene i da su pojačane kontrole na granici te da 350 pripadnika specijalnih snaga lovi napadača. Dodao je da je u Francuskoj podignut stupanj sigurnosti na višu razinu. Jedan od poginulih je navodno Tajlandski turist koji je pogođen u glavu.
Francuski predsjednik Emanuel Macron sazvao je krizni sastanak u ministarstvu unutarnjih poslova u Parizu, javlja britanski The Guardian. Britanska premijerka Theresa May izjavila je da je “tužna i šokirana zbog užasnog napada u Strasbourgu”. Europski parlament zatvoren je, a njemačka policija u Baden-Wurttenbergu objavila je kako je zbog napada pojačala kontrolu na granici u blizini francuske granice i obustavila sav promet prema Strasbourgu.
Gotovo svi mediji u izvještavanju iz Strasbourga navode da je riječ o terorističkom činu. Napad će zasigurno ponovno potaknuti oštre rasprave o imigrantskoj politici Europske unije, prije svega Francuske i Njemačke, jer napadač je, sudeći po imenu i njegovoj fotografiji objavljenoj u medijima, potomak imigranata i francuski je državljanin te je zbog toga lako prošao pojačane mjere sigurnosti uvedene uoči Božičnih sajmova diljem Francuske. U pitanje neće doći samo aktualna proimigrantska politika koja je izazvala aktualnu migrantsku krizu, nego i dugogodišnja useljenička politika zbog koje su danas pojedini dijelovi Francuske nedostupni čak i francuskoj policiji.
Napad u Strasbourgu počinio je “spavač”, domaći čovjek. Rođen je u Strasbourgu i potomk je imigranata koji se, očito, nije asimilirao i prihvatio zapadne vrijednosti onako kako bi to htjeli Angela Merkel ili Emanuel Macron. Ta politika očito je došla na naplatu, no pitanje je hoće li potaknuti Pariz i Berlin na radikalniji zaokret prema migrantima s obzirom da državne institucije u ovakvim slučajevima čak izbjegavaju navesti da se radi o terorističkom činu.
Napad se dogodio u vrijeme kada u Strasbourgu zasjeda Europski parlament, kada se u gradu osim brojnih turista, političara nalaze i grupa građana iz cijele Europe, koje zastupnici u EP-u dovode u Strasbourg, među kojima su bili i hrvatski državljani, gosti hrvatskih eurozastupnika Ruže Tomašić, Joze Radoša i Biljane Borzan.
Borzan je za N1 rekla kako je tu večer izašla prošetati po sajmu i odjednom vidjela silan metež. “Policija nije puštala nikoga prema centru grada. Sada sam par stotina metara od tog trga, sve je prazno. Iz EP-a dobivamo informaciju da se ne krećemo nigdje i da napadač još nije uhvaćen. Još su vrlo visoke mjere opreza”, rekla je Borzan dodajući kako je u kontaktu s kolegama i kolegicama. “Ruža Tomašić mi se još nije javila, Šuica jest, Petir je u redu. Poražavajuće je da su kontrole na ulazu u centar danas bile pojačane. Policija je pregledala građane, napadač se očito uspio provući”, rekla je.
Eurozastupnica Marijana Petir na svom facebook profilu napisala je kako je samo par sati prije terorističkog napada u Strasbourg govorila o Izvješću o zaključcima i preporukama Posebnog odbora za terorizam. „Izražavam suosjećanje sa svim žrtvama terorizma i njihovim obiteljima i pozivam na zajedničku borbu protiv terorizma koja mora biti bezkompromisna. Terorizam se je događao do 2015. godine u zemljama koje su bile daleko od EU od čega se je okretalo glavu dok se isto nije počelo događati na europskom tlu.
Naši građani zaslužuju živjeti u miru i blagostanju i to im moramo osigurati. Nažalost, u EU je zbog porasta radikalizacije sigurnost dovedena pod znak upitnika. Premda se u izvješćima nacionalnih parlamenata o izvorima radikalizacije i mjerama koje treba poduzeti jasno progovara, ipak se ne poduzima sve što je potrebno. Sve dok se ne prekine dotok novca koji služi radikalizaciji i ne zaustave oni koji provode radikalizaciju, naši građani nisu sigurni. Terorizam je zločin koji najdublje osuđujem te tražim da se iskoriste svi mehanizmi kako bismo stali na kraj tom zločinu.”