RUŠI SVE REKORDE: Zašto bitcoin tako snažno raste? Zašto neki analitičari misle da će u 2025. vrijediti čak 200.000 dolara

RUŠI SVE REKORDE: Zašto bitcoin tako snažno raste? Zašto neki analitičari misle da će u 2025. vrijediti čak 200.000 dolara

Nakon što je bitcoin u utorak dosegnuo rekordnih 69 tisuća dolara, nastavio se kretati između 65 i 67 tisuća. Vlasnici te kriptovalute nestrpljivo gledaju i prate kako bi vidjeli u kojem smjeru će se kretati.

Coindesk navodi kako se rast i ovog puta događa istovremeno uz rast burzovnih indeksa, zbog čega ističu kako bi njihov eventualni pad mogao utjecati na bitcoin.

Milan Horvat, izvršni direktor Fime Plus, brokerske kuće koja trguje kriptovalutama, za Forbes Hrvatska pojasnio je razloga rasta bitcoina.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Nevjerojatno: Saznali smo koliko se tvrtki u Hrvatskoj bavi uvozom stranih radnika

“Prvenstveni razlog trenutnog rasta cijene bitcoina je velika potražnja koja je kreirana kroz kupnju BTC ETF-ova (fondova koji trguju bitcoinima, op.FH.), a koje velike američke financijske institucije nude svojim, prvenstveno velikim institucionalnim i retail klijentima, koji ih kupuju na razini od jedan do tri posto visine njihovog portfelja. Sekundarni razlog je halving koji je do sada redovno u četverogodišnjem ciklusu povećavao cijenu bitcoina jer se halvingom prepolovljuje naknada minerima” – rekao je Horvat, piše Forbes. Više informacija o halvingu može se pronaći u nedavno objavljenom članku Forbesa Hrvatska.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: “Volonterka” Božica Barišić dobro živi od Dinama: Putuje po svijetu i ne radi ništa

Horvat nije htio predvidjeti u kojem smjeru će se kretati vrijednost bitcoina. Na pitanje kako analitičari rade procjenu, odgovara kako to rade na temelju dvaju ključnih pokazatelja. Jedan je razvijenost digitalne ekonomije odnosno cjelokupnog kripto okruženja te njegova uključenost i povezanost, odnosno adopcija u ekonomsko poslovanje poduzeća, institucija i građana. Drugi je na temelju potražnje za bitcoinom koja raste i ponude, koja je na dosta nižim razinama, jer je po nekim analizama skoro 80 posto raspoloživih bitcoina je u dugoročnim pozicijama i u osnovi je na ovim cijenama relativno manja njegova ponuda. Horvat se slaže s procjenom da je cijeli taj proces razvoja i adopcije digitalne ekonomije tek u svojim početnim fazama.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Psihijatar protiv pjevačice: Rat za obitelj je već počeo, a Severina je na krivoj strani

Na pitanje utječu li na vrijednost i aktivnosti poput kriminalnih aktivnosti i kršenja sankcija kaže da su one potpuno minornog značaja za sadašnje kretanje cijene i razvoj samog kriptotržišta. Dodaje i kako smo svjedoci sve kvalitetnijeg reguliranja kriptovaluta i uključivanja najvećih svjetskih financijskih institucija u poslovanje s kriptovalutama.

Upitan koji je, osim potencijalnog rasta cijene, njegov motiv za kupnju bitcoina kaže kako je to prvenstveno upoznavanje karakteristika, procesa i uključenost u digitalnu transformaciju financijske industrije, a posljedično i sve veće digitalizacije sveukupnog života društva.

“Bitcoin u ovoj fazi ima dominantan utjecaj na rast drugih kriptovaluta jer je javno prepoznat i svojevrsni je ključni pokazatelj tj. “brand name” procesa kojeg sam opisao, njegov lider. S razvojem digitalne ekonomije i višom razinom njezine zrelosti tj. usvojenosti udio bitcoina će padati u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji digitalne imovine” – završava Horvat.

Bitfinexovi analitičari vrlo su optimistični. Oni predviđaju kako će vrijednost bitcoina sljedećih mjeseci dosegnuti šesteroznamenkasti iznos. Coinbase ih citira i navodi kako bi po njihovoj procjeni vrijednost bitcoinu mogla biti između 100.000 i 120.000 dolara. Misle da bi vrhunac ciklusa mogao biti dosegnut u 2025. godini. Analitičar Peter Brandt nedavno je izmijenio svoju procjenu i objavio kako očekuje da će vrhunac u 2025. godini biti na 200.000 dolara.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Poznati HDZ-ovac nezadovoljan: Zašto Plenković želi spasiti “sekicu Ninu”. Pa ona bi ga mogla povući u sunovrat

Broj bitcoina koji drže kripto rudari pao je na najnižu razinu od srpnja 2021. jer oni troše svoje zalihe kovanica prije nego dođe do programiranog prepolovljenja prihoda zarađenog po bloku – navodi Coindesk. Naime, rudari trenutno po bloku dobivaju 6,25 bitcoina. Nakon prepolovljavanja, koje se provodi svake četiri godine, a trebalo bi se dogoditi u travnju, dobivat će 3,125 bitcoina po bloku.

Kako bi poboljšali profitabilnost, rudari možda koriste svoje pohranjene bitcoine za kupnju učinkovitije opreme. Na taj način mogli bi smanjiti svoje tekuće troškove, navodi FRNT Financial, kripto platforma sa sjedištem u Torontu.

Podaci koje prati Glassnode pokazuju da je procijenjeni broj bitcoina u kriptonovčanicima rudara pao za 8.426 bitcoina odnosno 530 milijuna dolara. On sad iznosi 1.812.482 BTC. Pad je počeo u drugoj polovici listopada, kada su rudari držali preko 1,83 milijuna bitcoina.

Zainteresirani za pojašnjenje posla rudarenja kripto valuta dobro pojašnjenje mogu pronaći na portalu Bankrate.com na engleskom jeziku.

Bitcoin nije jedini koji raste. Ethereum je u posljednjih 30 dana porastao 44 posto navodi Analyticsinsight.com.

Foto: Hina