Bivši glavni urednik Večernjeg lista Branko Tuđen oprostio se od dugogodišnjeg suradnika Toma Držića.
“Tom Držić bio je 10 godina (od 1991. do 2001.) urednik vanjske političke rubrike Večernjeg lista s 12 stalnih dopisnika u inozemstvu u stalnom radnom odnosu, ili pod ugovorom, u najuspješnijem razdoblju, najuspješnijega proizvoda u povijesti hrvatskoga novinarstva. Držić bio je žrtva policijskoga političkoga progona i lažne optužbe u bivšoj državi, izdržao je dug zatvor, ali on nije bio osvetnik ni šovinist. U mojem glavno-uredničkom razdoblju vratili smo mu (na fotografiji lijevo) ljudsko i novinarsko dostojanstvo.
ZBOGOM DRAGI TOM”, napisao je Branko Tiuđen objasnivši poziciju Večernjaka tijekom turbulentnih devesetih gpodina kada se Hrvatska borila za neovisnost.
“Večernji list nastao je i razvijao se na žuljevima svojih novinara i zaposlenika, on nije živio na tuđim jaslama, od obvezne pretplate, ni od inozemnih dotacija, uvijek i samo od svoga dohotka, on je davao i državi. U bivšoj državi, u zajedničkom proizvodu Vjesnikove kuće, bitno je potpomogao izlaženje dnevnoga lista Vjesnika i tjednika Danasa.
Podržavao je pravo hrvatskoga naroda na svoju državu, međunarodno priznatu, u avnojevskim granicama, legalistički i dosljedno. Na razdjelnici epoha, kada se ruše svjetovi, Večernjak je bilježio samo rekorde: najveća naklada u povijesti hrvatskoga novinarstva, najveća čitanost, najveća debljina lista, najviše prodanoga oglasnoga prostora, veliki broj masovnih događaja, tiskanje istodobno u Zagrebu i Frankfurtu, s visokom dobiti. Imali smo najveće prosječne novinarske plaće, 2,5 puta veće od prosjeka zaposlenika u državi, bili smo s najvišim novinarskim standardom, s kolektivnim ugovorom zbog čijeg su ukinuća zaposlenici 2011. štrajkali 26 dana.
I još nešto jednako važno, ako ne i najvažnije: to je etičnost prema ljudima. Večernji list u vrtlogu ratnih zbivanja nije otpuštao, niti o ljudima prosuđivao na osnovu ideoloških, nacionalnih ili vjerskih kriterija, nego samo na temelju kvalitete. Mi smo svoje ljude zaštitili i sačuvali.Pred licem povijesti stojimo uspravno i ponosno”, ističe Tuđen.
Podsjetimo, Tomislav Držić, za kolege i prijatelje Tom, umirovljeni novinar i urednik Večernjeg lista, umro je jučer nakon teške bolesti s navršene 83 godine. Držić je bio diplomirani novinar, urednik u Vjesniku, poslije Vjesnika u srijedu, a 1990-ih godina dolazi u Večernji list, gdje je godinama uređivao vanjskopolitičku rubriku.
Njegov je životni put bitno obilježio događaj iz 1975. godine kada je uhićen pod optužbom da je surađivao s ustaškom emigracijom koja je navodno stajala iza eksplozije u zagrebačkoj Paromlinskoj ulici, incidentu vezanom uz Titov posjet Zagrebu. Pravomoćno je osuđen na šest godina zatvora, koje je odrobijao u Lepoglavi do 1981. godine, piše Večernji list.
Poslije odsluženja kazne vrlo je teško pronalazio i zadržavao posao. Jedno je vrijeme bio urednik stručnog časopisa Kinološkog saveza Hrvatske “Moj pas”, pa je radio kao knjižničar i dobio nagradu “Pavao Markovac” za širenje knjige, koja mu je kasnije oduzeta. Osamostaljenjem Hrvatske postaje jedan od osnivača HINA-e, a potom dolazi u Večernjak.
Na slici: Tom Držić i Branko Tuđen
Foto: Branko Tuđen/Facebook